خجسته

در این وبلاگ کامنت بی‌ربط و کامنت بی‌نام حذف خواهد شد

يلدا

حتی طولانی ترين شب سال هم تمام ميشود . حتی يلدا هم سحر ميشود .

شب يلدا همه مبارک .

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۳٠
تگ ها :


حل مشکل حق طلاق و آمار بالای طلاق ، به صورت همزمان !

دوستان عزيز مژده ! مژده ! مشکل حق طلاق زنان و آمار بالای طلاق همزمان حل شد :

چند شب پيش با چند تا از دوستان صحبت ميکرديم و من ميگفتم . به نظرم بعضی ها اصلا فکر نميکنند . وگرنه خيلی از کارها را اصولا انجام نميدادنند چه رسد به انجام دادن با اين شيوه های عجيب و غريب . امروز که همين نظرم را برای دوستی ميگفتم ، جواب قشنگی داد . ميگفت : حتی اگر قانون احتمالات را هم در نظر بگيريم و بگوييم همه حرفهايی که ميشنويم اتفاقی گفته شده اند ، بايد حداقل درصد کمی از اين حرفها از روی تصادف حرفهای درستی باشند . در حاليکه حتی يک درصد هم حرف حساب نميشنويم !

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢٩
تگ ها :


 

ديشب با پوياگپ ميزديم . جای جادی ، ليلا ، رحتا ‌، سحر ، شاهو و..... خالی بود . به شيوه جلسات بحث آزاد دوره دانشجويی حرفهای خوبی زديم .

من ميگفتم تغيير حکومت احتمالا تغيير زيادی در شيوه زندگی ما ايجاد نخواهد کرد . چون آگاهی مردم جامعه ما ( که البته خودم هم جز همين مردم هستم ) به شدت محدود است . هم سطح آگاهی ها و هم از لحاظ ارتباط انسانهای آگاه تر با انسانهای ديگر .

پويا به يک هرم برای انتقال آگاهی معتقد بود . به اين معنا که يک روشنفکر بسيار آگاه که توان ارائه نظريه های جامعه شناسی دارد .بايد به طور جدی به همين نظريه پردازی بپردازد . اما لايه بعدی بايد وجود داشته باشد که با تحقيق و داده های آماری اين نظريه را بررسی کنند . لايه های ديگری که نتايج اين نظريات را به جامعه انتقال دهند . در واقع لزومی ندارد . که راس هرم آگاهی با قائده هرم به طور مستقيم در ارتباط باشد . بلکه آگاهی لايه لايه بايد انتقال پيدا کند .

بنابراين هر کدام از ما که در اين باب حس وظيفه ميکنيم . از طرفی بايد با ارتباط با لايه های بالاتر آگاهی ( مطالعه ، تحقيق ....) آگاهی خودمان را افزايش دهيم . و از طرفی با ارتباط با لايه های پايينتر آگاهی اين آگاهی را انتقال دهيم . و همين طور الی آخر .

اين سيستم لايه ای و يا هرمی انتقال آگاهی يک حسن دارد و آن نزديکی زبان و درک لايه های مجاور است . من شايد زبان يک جامعه شناس نظريه پرداز را نفهمم ولی زبان لايه جامعه شناسهای عمل گرا تر را شايد بهتر بفهمم . شايد زبان مردم روستا های دورافتاده کشورم را نشناسم  ولی شايد زبان مردمی که هر روز با آنها در ارتباط هستم را بهتر بفهمم .

البته من به ارتباط از پايين به بالا هم معتقدم هستم . نياز ها و دردهای لايه های پايينتر هم بايد لايه لايه به بالاانتقال پيدا کند . من شايد نتوانم مشکلی از يک زن روستايی که هر روز از شوهرش کتک ميخورد  حل کنم ولی حالات و روحيات و مشکلات او را ميتوانم انتقال دهم . تا کسی يا کسانی در لايه های بالاتر هرم راهی پيدا کند .

   

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢٤
تگ ها :


شيوه بيان نظرات روشنگرتر از نظرات !

حتما تا به حال از فراخوان رفراندوم با خبر شده ايد .

من خودم هنوز نميتوانم نظر مشخصی در اين مورد بيان کنم چون هنوز فکرم در اين زمينه پخته نشده . ولی آنچه که برايم جالب است ، اين است که همه به نوعی در اين مورد صحبت ميکنند . از سعيد حجاريان گرفته تا مسعود بهنود و مهرانگيز کار . به نظرم اين طرح اگر هيچ سودی نداشته باشد حداقل باعث شده اين امکان فراهم شود که نظر طيف گسترده ای از آدمها را بشنويم . و آنچه که برای من جذاب تر است اين است که اين آدمها خودشان را با نحوه ابراز نظراتشان و شيوه سخن گفتن و نقد کردنشان نشان ميدهند . شايد اين خودش تمرين خوبی برای دموکراسی باشد .

 اين وسط سعيد حجاريان با ادبيات نا مناسبی که برای انتقاد انتخاب کرد . بد جوری خودش را نشان داد . اين که کسی با اين حرکت مخالف باشد طبيعی است . اين که نظر مخالفش را بيان کند اين هم طبيعی است . ولی به نظر من آدمها با شيوه هايی که برای بيان نظراتشان انتخاب ميکنند . بيشتر خودشان را ميشناسانند تا با اصل نظراتشان . راستی به نظر شما چه چيز اين همه تئوريسين دوم خرداد را عصبانی کرده ؟

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢٢
تگ ها :


 

ديروز روز دانشجو بود ...

سرمقاله خواندنی روزنامه شرق و گزارش ديدار خاتمی با دانشجويان

تحليل بی بی سی فارسی : شايد نه محمد خاتمی و نه هيچ يک از دانشجويان هوادار او، نه در گرماگرم رقابت های انتخابات رياست جمهوری سال 1376، که حتی تا چند سال بعد نيز گمان نمی کردند که در نشست خداحافظی، به جای گرامی داشتن اقدامات صورت گرفته و گام های برداشته شده در جهت تحقق برنامه ها و وعده های داده شده، بايد يکديگر را مورد انتقاد قرار دهند و در حسرت فرصت های از دست رفته، به جست و جوی علل و عوامل ناکامی های جنبشی که به دوم خرداد موسوم شد، بپردازند .

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱٧
تگ ها :


 

چراغ دروغ بی فروغ است

به امید معماریان می گوئیم که این روزها خواهند گذشت و امید ما دیگر زندانی نخواهد شد و باز هم زندگی ادامه دارد. بازهم امید معماریان است که سرش را بالا می گیرد و باز هم این بازجو است که باید خودش را از همگان پنهان کند و حتی مواظب باشد که فرزندانش هم نفهمند که پدرشان چه شغل کثیفی دارد.
به روزبه امیر ابراهیمی و شهرام رفیع زاده می گوئیم که روزهای سخت تمام شد، آنچه مجبوری بگویی بگو، مردمان تو را دوست می دارند و آزادی ات را حرمت می نهند، سرت را بر بالش نرم خانه بگذار و در خیابان راه برو، عجله نکن، هیچ کس باور نمی کند و لازم نیست که چیزی را تکذیب کنی.
به همه آنهایی که ممکن است مجبور شوند در نامه ای بگویند که بهزاد نبوی و مصطفی تاج زاده آنها را فریب دادند و گمراه کردند می گوئیم که کسی این دروغها را باور نمی کند.

سرت را بر بالش می گذاری، دیگر مجبور نیستی زیر نور وقیح چراغی که تا صبح روشن است بخوابی، فردا هم در زندان انفرادی بیدار نخواهی شد. دوست من! نگران نباش. ما دوستت داریم و منتظر روزهای خوب هستیم.

ابراهیم نبوی
14 آذر 1383

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱٧
تگ ها :


 

خوب مثل اينکه بالاخره حال پرشين بلاگ خوب شد .

به نظر من ملتی که به مبارزات بدون خشونت روی مياورند ، به سطح ويژه ای از درک و شعور رسيده اند . من برای چنين مردم احترام قائلم .

 

 

روز اعلام نتايج تقلبي انتخابات بود ، خانم مجري شبکه اول تلويزيون دولتي اوکراين ، خبر از راي مردم به رئيس دولت مي داد، همزمان « زن زيبايي » در مربع سمت راست پائين صفحه - اخبار را براي کر و لال ها ترجمه مي کرد - آنچه رخ داد ، دنيا را لرزاند:
خانم مترجم کر و لالها - بجاي ترجمه اخبار دولتي خطاب به همه مردم اوکراين و جهان چنين ترجمه کرد :
« مردم !
نتايج اعلام شده کميته برگزاري انتخابات دستکاري شده و دروغ است.
مردم آنها را باور نکنيد.
رئيس جمهور واقعي ما « يوشچنکو » است.
من نفرت دارم از اينکه مجبورم کرده اند تا اين نتايج دروغ را ترجمه کنم ، من ديگر دروغ ترجمه نمي کنم ، ديگر ادامه نمي دهم.
.... - من مطمئن نيستم که ديگر شما را خواهم ديد .... »
آن زن Natalya Dmytruk نام داشت ، او امروز در ميان مردم و در ميان « درياي نارنجي » خيابانهاست.

انقلاب نارنجی

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱٧
تگ ها :


يک بام و دو هوا ! بالاخره اعراب منطقه ما را به عنوان مسلمان پذيرفتند !

من با عربها مشکلی ندارم و اصولا با نظر دادن درباره آدم ها بر اساس نژادشان مخالفم . اگر هم در اعتراض به تغيير نام خليج فارس لينکها را در اين صفحه قرار دادم  . علتش اين بود که به نظرم خليج فارس يک چاله نيست که چند ليتر آب توش ريخته باشه . جايی است که تقريبا بزرگترين ذخاير نفت دنيا رو اطرافش جای داده و تغيير نام ميتونه شروع راهی برای تسخير منطقه جنوب ايران باشه . که متاسفانه تنها منبع درآمد واقعی فعلی کشورمون محسوب ميشه . و به نظرم ايده بمب گوگلی ايده خيلی جالبی بود .

اما به نظرم واقعياتی هم وجود داره که نبايد ناديده گرفته بشه . نيک آهنگ کوثر مطلب جالبی در اين زمينه نوشته .

اما شبکه الجزيره هم يک انيميشن کوتاه طنز درباره اعتراض دولت ايران به نشريه نشنال جئوگرافی ، ساخته و اين اعتراض را بی اعتنايی به اتحاد مسلمين دانسته . گرچه من حساب اعتراض دولت را از اعتراضات خودجوش مردم ( ازجمله وبلاگ نويسان ) جدا ميکنم . ولی خاطر نشان ميکنم که در زمان جنگ ايران عراق ما مسلمان نبوديم ! و کسی نگران وحدت مسلمانان نبود ! البته در آن زمان ما حتی به نظر چريک پير فلسطينی هم مسلمان نبوديم ( ساناز پشت سر مرده حرف نزن ) اما حالا برای حمايت از مردم فلسطين مسلمان هستيم . قضيه يک بام دو هوا بدجوری عصبانی ام ميکند .

 

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۸
تگ ها :


 

گاهی خيلی شجاعت ميخواهد که بخواهی عيوب خودت را بشناسی و خيلی سخت است که بخواهی تغييرشان بدهی . من چند وقتی است که به بعضی از عيوب خودم گير داده ام . فکر ميکردم تا حدی دارم موفق ميشوم ولی طی يک اتفاق فهميدم هنوز وجود دارند . اما هنوز نا اميد از تغيير نشده ام . در واقع خوشحالم که توانسته ام عيب خودم را ببينم شايد اگر پيش از اين تصميم بود ، احتمالا حتی اين عيب را نميديدم .

 

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٤
تگ ها :


خليج هميشه فارس

درباره خليج فارس حتما همه شنيده ايد . ( اگه نشنيده ايد مشکل خودتان است سعی کنيد بشنويد . )

وبلاگ لگو ماهی طرح جالبی داره که من از طريق وبلاگ فانوس از آن با خبر شدم . اگر با اين طرح موافقيد شما هم همکاری کنيد .

arabian gulf

arabian gulf

arabian gulf

arabian gulf

arabian gulf

arabian gulf

arabian gulf

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۳
تگ ها :