خجسته

در این وبلاگ کامنت بی‌ربط و کامنت بی‌نام حذف خواهد شد

يک پا مرد !

دوستی دارم از خانواده ای کاملا سنتی ، به طوری که او تنها زنی در کل خانواده است که کار ميکند . در ميان اقوامشان هستند زنانی که تحصيلات دانشگاهی هم دارند ولی هيچيک کار نميکنند .
چندی پيش بعد از اينکه يک جعبه ميوه را خودش داخل ماشين گذاشته بود ، يکی از زنان فاميل به او گفته بود که : ماشاالله ، برای خودت يک پا مردی !
و خدا ميداند که اين دوست من چقدر از اين جمله ناراحت شده بود . اين دوست من گرچه زن کاملا مستقلی است ولی گرايشات فيمينستی ندارد . ولی با اين وجود از اين جمله به شدت ناراحت شده بود . او ميگفت که : من هرگز نخواسته ام مرد باشم . من فقط ميخواهم زن موفقی باشم .
چرا هنوز باورمان نشده ، مستقل بودن ، موفق بودن ، کار اقتصادی کردن و ... خيلی از صفات ديگر ، لزوما مردانه نيستند . چرا هر چه که ارزشمند است مردانه تلقی ميشود و هرچه که مردانه خوانده ميشود ، ارزشمند هم تصور ميشود . چرا حتی بسياری از ارزشهای انسانی را هم بسياری مردانه ميدانند .
من فکر ميکنم آنچه که در حال حاضر لازم است ، اين است که ارزشها را از بار جنسی که دارند ، خالی کنيم .
تشويق يک زن موفق با جملات مشابه ( يک پا مرد ! ) بيش از آنچه که تشويق باشد توهين است . با اين جمله ، همه تلاش ها و همه هويت او را يکسره زير سوال ميبريم . يک زن برای موفق بودن لازم نيست که مرد بشود . و مرد بودن برای يک زن موفقيت نيست .

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/۱۱/٢٦
تگ ها :