خجسته

در این وبلاگ کامنت بی‌ربط و کامنت بی‌نام حذف خواهد شد

 

تا به حال به قضيه گذشته پر افتخار ايران و تمدن بزرگ باستانی و... فکر کرده ايد ؟

من خيلی به اين موضوع فکر کرده ام . راستش وقتی ميبينم که اولين قانونی که ميتوان آن را مشابه اعلاميه جهانی حقوق بشر دانست را کوروش پادشاه ايرانی تدوين کرده ،‌ يا ايرانيان در جهان باستان تنها مردمانی بوده اند که برده داری نداشته اند ، يا اينکه حقوق زنان در ايران تقريبا بيشتر از تمام دنيای باستان بوده مثلا اينکه در بنای تخت جمشيد مهندسين زن حضور داشته اند و يا اينکه در زمان هخامنشيان مردم ايران حقوقی دريافت ميکردند مشابه حقوق سوسيال امروزی ، حس خوبی پيدا ميکنم . شايد افتخار ،‌ غرور يا مشابه آنها .

 نميخواهم اين حس را انکار کنم . ولی ميخواهم بدانم اين حس افتخار آيا پايه منطقی هم دارد ؟ اينکه مردمانی هزاران سال پيش کارهايی کرده اند که به نظر من کارهای بزرگی بوده و به وضوح از هم عصران خود پيشتر بوده اند . و تنها اشتراکشان با من اين است که در يک کشور زندگی ميکنيم ، آيا به من اين حق را ميدهد که به آنان افتخار کنم ؟ و اگر هممکان بودن اين حق را به من ميدهد آيا همزمان بودن نيز همين حق را به من ميدهد مثلا آيا من حق دارم به پيشرفت علمی خارق العاده دانشمندان فضايی و .... امریکايی افتخار کنم ؟ آيا من حق دارم که به نظم ، رعايت حقوق بشر و کم شدن فاصله طبقاتی مثلا کشور سوئد همين قدر افتخار کنم ؟ اگر حق دارم چيست که من به اين افتخار نميکنم و به آن ميکنم . من که در هيچ يک کوچکترين نقشی نداشته ام . به نظر شما ريشه اين موضوع چيست ؟

يک دليلی که به نظر من ميرسد اين است که من ايرانی با آن امريکايی يا سوئدی و يا با هر عضو دنيای پيشرفته امروزی احساس يکی بودن ندارم بنابراين به کارهای او افتخار نميکنم ، سهل است احساس حقارت هم ميکنم و برای جبران اين حس حقارت به گذشته ام افتخار ميکنم چون چيزی در امروز ندارم که به همان پايه برای من افتخار آفرين باشد .

پ . ن : لطفا درباره پاسخ پرسش من اگر نظری داريد حتما بنويسيد . من دوست دارم درباره اين موضوع بشنوم تا بيشتر ياد بگيرم .

 

پ . پ . ن : دوستی ميگفت تمام ملل عقب افتاده امروز در ۲ نکته با هم اشتراک دارند ، اول اينکه معتقدند گذشته پر افتخاری داشته اند ، دوم اينکه معتقدند در آينده دوران پر شکوهی خواهند داشت !  

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/۸/۱٧
تگ ها :