خجسته

در این وبلاگ کامنت بی‌ربط و کامنت بی‌نام حذف خواهد شد

سفرنامه-2

حدود 11 صبح به دزفول میرسیم . اولین برخوردمان با جلگه خوزستان برای خیلی از بچه ها باعث تعجب میشود . خوزستان و این همه سرسبزی ؟ 

  

 از همین جا راهنمایی (سپیده ) هم همراهمان میشود . و به سمت شوش حرکت میکنیم . روی بدنه کیوسک بلیط فروشی موزه شوش چند کلمه به زبان میخی نوشته شده که برایم جالب است . حس میکنم جدا جای پویا خالی است .  

 اولین سازه ای که میبینیم قلعه باستانشناسی شوش است که گروه باستان شناس فرانسوی چیزی حدود 100 سال پیش با آجرهای به جا مانده از کاخ آپادانا و زیگورات چغازنبیل به منظور اقامت گروهشان و با اسلوب قلعه های نظامی ساخته اند .   

احساس بدی نسبت به قلعه دارم . یعنی زمانی که ما ایرانی ها اصولا نمیدانستیم که باستانشاسی چی هست گروهی از فرانسه آمده اند اینجا برا کشف آثار باستانی . و انقدر احساس حق به جانب بودن کرده اند که برای امنیت خودشان یک قلعه نظامی ساخته اند . آن هم با آجرهای بناهایی با این قدمت ! به این قلعه موزه آجر هم گفته شده ! ویرانه های کاخ آپادانا درست روبروی قلعه دیده میشوند که نمیدانم از اول کشف همینقدر از آنها باقی بوده یا مثل تخت جمشید سالمترین قسمتهایش الان در موزه لوور خوش میگذرانند ؟  

  

به سمت زیگورات چغازنبیل حرکت میکنیم . ناهار را در محوطه درختکاری شده ورودی زیگورات میخوریم. همه فکر میکنیم میتواند جای خوبی برای شب ماندن باشد . برای دین زیگورات بی تابم . در سفر قبلم به خوزستان زیگورات را ندیده ام و حسرتش بدجوری به دلم مانده . میدانم که زیگورات شبها با نور نارنجی نورپردازی میشود و شنیده ام که منظره بینظیری میسازد . امیدوارم که تا تاریک شدن هوا همینجا بمانیم .زیگورات در اصل 5 طبقه بوده که در حالا حاضر 2.5 طبقه از آن باقیمانده . ویژگی زیگورات چغازنبیل این است که هر طبقه به صورت مجزا از رو زمین ساخته شده و هر طبق به روی طبقات بالایی قرار نگرفته .  

 

 

جای جای دیوار ها با نوشته های خط میخی مواجه میشویم که ظاهرا سازندگان بنا در آنها هرکس که این بنا را خراب کند نفرین کرده اند و هشدار داده اند که دودمانش برباد خواهد شد !!! 

 ما در حال گشت زدن هستیم که آرش خبر میدهد با نگهبانها صحبت کرده و میتوانیم شب را در کنار زیگورات چادر بزنیم ! برایم باورنکردنی است .  

 

 

 

  
نویسنده : ساناز ; ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱٢/٢٢
تگ ها :