و اما مسعود ده نمکی !

مسعود ده نمکی یکی از رهبران گروه انصار حزب الله در دهه هفتاد در مصاحبه ای با روزنامه نیویورک تایمز می گوید "زمانی بود که من اعتقاد داشتم مشکل مردم هستند، اما این یک اشتباه بود. مشکل واقعی حکمرانانی هستند که آلوده به فساد شده اند ونمی توانند وعده هایی را که از نخستین روزهای انقلاب نوید داده بودند در خصوص عدالت وبرابری به انجام برسانند."

هنوز هم با ديدن عکسش ميترسم . شايد من زيادی ترسو باشم ولی به نظرم آن پيراهن های سفيد کمی چرک و کمی چروک که رو شلوارهای مشکی می افتاد ، آن نگاههای خشمگين ، آن ريشها ، آن چماقها و آن فريادهای حيدر ! حيدر ! خيلی ها را ميترساند . ولی با تمام اين ترسها دلم ميخواهد چند کلامی با مسعود ده نمکی گفتگو کنم . ( البته اگر خودم را از ترس ..... نکنم ! )

هر آدمی که فکر ميکند ، احتمال تغيير هم دارد . تنها آدمهايی که معتقدند تمام حقيقت نزد آنهاست ممکن است هرگز تغيير نکنند . کافی است انسانی يکبار تغيير را در خودش حس کند تا هرگز احتمال تغيير را در خودش و ديگران منتفی نداند .البته به گمان من اعتراف به اشتباه ارزشمند است . ولی اعتراف به اشتباه بدون جبران آن بی معنی است .

اگر شما آقای ده نمکی روزی با کسی روبرو شويد که قبلا از شما کتک خورده چه ميکنيد ؟ شما برای جبران اشتباهات گذشته خود چه ميکنيد ؟

آقای  ده نمکی شما يکبار به اين نتيجه رسيده ايد که در گذشته اشتباه فکر ميکرده ايد . اين احتمال وجود دارد که در آينده باز هم به چنين نتايجی برسيد . شما فکر ميکنيد يک انسان برای عقيده ای که احتمال دارد در آينده تغيير کند چقدر حق دارد به خودش و جامعه اش هزينه تحميل کند ؟ مثلا من حق دارم که کسی را با توجه به عقايدم ( که احتمال دارد در آينده تغيير کند ) بکشم ؟ حق دارم بنا به عقايدم خشونت به خرج دهم ؟ کتک بزنم ، جوانی ، زندگی و آرامش ديگران را از بين ببرم ؟ البته شما نشان داده ايد که احتمالا روشهای متفاوتی را انتخاب خواهيد کرد . و به نظر من ساخت فيلم  فقر و فحشا همين تغيير روش است .

اگر امروز شما فکر ميکنيد مشکل حکمرانانی هستند که .... به نظر شما با آزاد بودن و کم هزينه بودن نقد . و امکان انتخاب حکمرانان و تغيير آنان به شيوه های بی خشونت و کم هزينه ( انتخابات واقعی )  و در مجموع آزادی بيان و دموکراسی ميتوانيم اين مشکل را حل کنيم و از تکرار مجدد آن جلوگيری کنيم ؟

 

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
شيوا

بعد از اون نامه‌يی که ده‌نمکی به احمدی‌نژاد نوشت، من يه خورده به اين آدم اميدوار شدم! ولی حق با توئه. آدم خيلی بايد مراقب حرف‌ها و رفتارهاش باشه. خيلی بايد مواظب باشه که حکم کلی در مورد هر چيزی صادر نکنه.

فر-ایزدی

يه سوال منظورت از فيلم چهارم هری پاتر همين هری پاتر و زندانی آزکابانه؟؟ اين فيلم ۳ است نه ۴.

یاهو

این هم شبیه حرف شماست: http://afshinahmadpour.blogfa.com/1391/11