امروز صبح توی ايستگاه تاکسی های خطی ميدان آزادی به ميدان ونک ۳ يا ۴ تاکسی منتظر ايستاده بودند که ۳ نفر مسافر در صندلی عقب هر يک نشسته بودند و منتظر بودند تا کسانی پيدا شوند که حاضر باشند دو نفری روی صندلی جلو بنشينند و يا کسانی که برای يک نفر کرايه دو نفر را پرداخت کنند . و با اينکه يک صف طولانی از مسافرين هم تشکيل شده بود هيچکش حاضر نميشد که با اين شرايط سوار اين تاکسی ها شود . تعداد مسافرين منتظر تاکسی به حدود ۲۰ نفر رسيده بود و هيچ کس حاضر نميشد که حتی به قيمت جلو افتادن نوبتش روی صندلی جلو بنشيند . ( وقتی نفر اول صف نخواهد سوار تاکسی شود نوبتش به نفر بعدی داده ميشود و همينطور تا آخر صف ) . در نهايت يکی از راننده های تاکسی پذيرفت که روی صندلی جلو فقط يک مسافر سوار کند بدون اينکه کرايه را دو برابر کند . و در نتيجه بلافاصله حرکت کرد . مسافران يکی ديگر از تاکسی ها هم که مدت بيشتری منتظر مانده بودند ، از ماشين پياده شدند و سوار ماشينی شدند که راننده اش پذيرفته بود فقط ۴ مسافر سوار کند و کرايه بيشتری هم درخواست نکند . و تا زمانی که من آنجا بودم  همه تاکسی ها همين شرايط را پذيرفتند .

حس خيلی خوبی  داشتم . يک نمونه خوب از يک مبارزه بدون خشونت .از همه چيز جالب تر همبستگی بين مسافرين بود . آدمهايی که هيچ يک از قبل همديگر را نميشناختند ولی توانسته بودند با همراهی هم از منافع مشترکشان دفاع کنند.  جای جادی خالی بود . يادم هست همين جادی يک خاطره جالب داشت از يک مهمان خارجی که جالب ترين سرگرمی اش در تهران سوار شدن در صندلی جلو تاکسی بود !   ( جل الخالق ) .

/ 7 نظر / 5 بازدید
یک رهگذر

جالب بود. من هميشه وقتی به اين وضعيت نگاه ميکنم با خودم فکر ميکنم چقدر مورد اهانت قرار ميگيريم و ميدونم که تقصير خودمونه. روش خيلی خوبيه. کم کم اگه مردم عادت کنند که تو صندلی جلو دو نفر نشينند اين فرهنگ هم جا ميافته. يادمه زمانی سيگار کشيدن توی اتوبوسهای بین شهری آزاد بود اما فرهنگ عوض شد.

Kamran / Shabgard

سلام....خيلی جالب بود...کاش اين اتحاد فقط بين مسافرين تاکسی ها نبود و در تمامی جوانب اين همبستگی وجود داشت....اگه اين طوری بود اوضاع بهتری داشتيم...موفق باشی.

يك روحاني

سلام /کی گفته ما از لفظ آخوند بدمان می آيد اگر شما به دقت به وبلاک من نگاه می کرديد پر است از واژه آخوند/آخوند يعنی: ملا *عالم *با سواد *پيشوای مذهبی *روحانی*/هيچ وقت قرار نيست اسم دلالت به محتوی بکند لفظ روحانی فقط يک اسم است آنهم به تناسب شغل انتخاب شده است چون اين قشر مرد م را به معنويت اخرت به فرامين ماوراءالطبيعه دعوت می کنند به اين نان معروف شده اند!واثبات شئ نفی ما عدی نمی کند ممکن است خيلی ها آخوند نباشند وازمن آخوند هم به خدا نزديک تر باشند/خدا نگهدار..هميشه خوش باش وخدارا از خودت راضی نگهدار..

Mahshid

تعجب نداره بابا. اينجا تاکسی هميشه پشت ميشينی. مگر اينکه تعداد زياد باشه و جلو هم بشينن. و تاکسی هميشه دربسته. يک نفر باشی يا ۴ نفر همان پول را می دی. نديد بديد بوده رفيقتون .

جادي

سلام (: من هم که معلومه از اين چيزها خوشم مياد. خوشحالم که روز خوبی داشتی (:

یک روحانی

سلام/تفکر وتحقيق به انسان قدرت تجزيه وتحليل وربط دادن قضايا می دهد!/کسی که علم ندارد تفکر صحيح هم ندارد../موفق باشيد

معاون اول فاتح زمین

من اين ريختی دستم و گذاشتم زير چونه ام و منتظر بودم که قصه ات تموم شه. ميگم عجب موضوع يونيکی بود. صف تاکسی. با با تو ديگه کی هستی. متاسفانه مغزم بهش در حين خواندن متنت بهش فشاری نيومد تا اونو اين جا منعکس کنم. بعدها اگه فشاری به مغزم وارد کردی مغز دار می نويسم. شما در روز خربوزه ای ما شرکت می کنی. سر بزن