نسل کافی شاپ

همین حالا از کلاس برگشته ام.

داستان می خواندیم. یکی از بچه ها داستان خیلی خوبی نوشته بود. همین آدم همیشه نقدهای خیلی دقیقی از کارهای بقیه دارد. من حس می کنم  هر نکته ای که به نظرم برای بهتر کردن کارش به دردش بخورد و به ذهن من برسد وظیفه دارم که حتما بگویم.

جایی از داستان گفته بود که یکی از شخصیتهای داستان موقع حرف زدن با دیگری در کافی شاپ عصبانی می شود و فنجان قهوه اش را می کوبد توی نعلبکی و چند قطره از قهوه لب پر می زند بیرون. وقتی خواندنش تمام شد گفتم که به نظرم این صحنه خیلی تکراری و کلیشه ای است...استادمان حرف جالبی زد و گفت کلا موقعیت حضور در کافی شاپ خیلی کلیشه ای شده است. راست می گفت به نظرم. خود من اولین فضایی که برای وقوع داستانهایم به فکرم می رسد، کافی شاپ است....چرا واقعا؟ نسل ما جالبترین فضایی که تجربه کرده کافی شاپ است؟ آیا تنها فضای شبه مدرن اطراف ما همین کافه ها هستند؟ برایم جالب است که بدانم چرا کافه این چنین پای ثابت ادبیات داستانی و نمایشی نسل من شده است.

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
شکیلا

dar mored e in postet be nazaram too iran fazayi amntar az in cafe ha bara gap zadan baray e nasl e ma vojood nadashte, maslaan park ha toosh begir begir shaye tar boodah va jay e dige i ham gheir az in 2 mohit aslan too mamlekat e ma hast aya ?

عماد

شاید تنها فضایی که هیچ جای ویژه ای نیست و هیچ اتفاق خاصی قرار نیست اونجا بیفته کافی شاپه. خانه فقط برای اعضا خانواده است، و همین طور مهمان ها،(که میهمان شدن هم شرایط خاص دارد)؛ سینما، پارک، رستوران، تئاتر و ... همه مخصوص کارهای ویژه است.

شوایک

خوب اولین چیز و ساده ترینش، اینه که احتیاج به جایی داری که دو نفر بشینن و حرف بزنن، پارک و کافی شاپ. جایی دیگه توی ایران هست؟ من چیزی به ذهنم نرسید. اصولا فضای مدرن چی می تونه باشه؟ کافی شاپ و قهوه خونه یکی هستند. توی داستان های قدیمی تر هم بیشتر وقتها توی قهوه خونه می نشستن و حرف میزدن. شاید تنها جای دیگه بار یا پاب یا میکده و هر چیز دیگه ای باشه که هیچ کدوم هم چندان جدید نیستند و از قدیم توی داستانها سر و کله شون پیدا میشده و فقط کمی تغییر فرم پیدا کردن. جالبه که شخصیت های کتاب شوایک با این حجمش هزاران بار به میخانه به مفهوم سنتی میرن و آدم های کتابهای نسبتا کم حجم میلان کوندرا هم بارها گذرشون به بار ها میفته. کلا چیز دیگه ای وجود داره؟