توی کامنت دونی نوشته قبل سوالهای زيادی پرسيده شده که اول خواستم همونجا جواب بدم .ولی ديدم بهتره که همينجا بنويسم . قبل از هر چيز ممنونم از همه کسانی که کامنت نوشتن و اما :

دردانه گفته :  من که از حرفات هيچ چيزی نفهميدم. فکر ميکنم از يک چيزی ناراحت هستی دنبال بهانه برا حرف زدن میگردی.

دردانه عزيز : منظورم اين است که اسلام دينی است برای پيروزی در ابعاد معنوی . با اسلام نبايد انتظار داشت که پيروزی مادی هم پيدا کرد . احتمالا از ترس اينکه بگويند به اسلام و مسلمين و.... اهانت کرده ام حرفم در هزار لفاف پيچيده ام . که باعث شده منظورم معلوم نباشد .

-------------------------------------------------------------------------------------------

نامدار گفته : به نظرت کسی که توی دعوا از يه آدم لات و بی شخصيت کتک خورده، بعد از اينكه مردم جدا شون مي كنند به اين فكر مي كنه كه خدا رو شكر كه همه ديدند اين لات بي سرو پا چه قدر بي ادب بود و آبروي خودش رو با دادن دشنام ها و ناسزاهاي بسيار بد در بين مردم برد. نه خير اون به اين فكر مي كنه كه حيف كه من نتونستم جوابش رو بدم. در ضمن فكر كنم خيلي اوقات دوستاني كه براي آزادي بيان تلاش مي كنند اين جمله رو مي گند كه شايد ما به آزادي در بيان نظرات نرسيم ولي لا اقل همه مي فهمند كه در كشور ما و خيلي از جاهاي دنيا اين آزادي از بين رفته است و اين همان پيروزي معنوي است كه اتفاقا الان غير مسلمان ها ( البته غير مسلمان شدن همينطوري نيست كه شما شده ايد) مدعي اين نوع پيروزي ها هستند.

نامدار جان : من چه کار کنم . شيعيان معتقدند که پيروزی با امام حسين بوده و اگر بخواهند از واقعه عاشورا الگو بگيرند بايد معتقد باشند حالا هم ايران پيروز شده . و اما سوال من ببخشيد نامدار جان غير مسلمان شدن چه جوری است ؟ شما مسلمان ها وکيل غير مسلمان ها هم هستيد ؟

--------------------------------------------------------------------------------------------

قلم گفته : دوست عزیز خواننده همیشگی وبلاگت هستم و از بابت این پی نوشتت واقعا متاسفم.چیه فکر کردید که اگه با افکار خودمون و رک و راست یکی به نعل زدیم حتما باید به خاطر دلخوشکنک بازی بقیه و اینکه انگ نزنن یکی هم به میخ بکوبیم!! ایا این پی نوشت تو حکایت یکی به میخ یکی به نعل نیست!؟.موفق باشید.

قلم عزيز : قبول دارم که اگر نميترسيدم انگ اهانت بهم بزنن اون پی نويس رو نمينوشتم . ولی اولا اينکه من هنوز امامان شيعه رو با حضرت نام ميبرم نکته مثبت نيست نکته منفی است . يک عادت که با ترس هم همراه است . اما يادآوری آن جمله معروف از اين جهت بود که نشان دهم به نظرم ارزش آن جمله به نظر من آنقدر هست که ميشود درباره اش فکر کرد . و کاش حداقل شيعيان به اين جمله بيشتر عمل ميکردند .

-------------------------------------------------------------------------------------------

کتی گفته : ( البته کتی پينگليش نوشته و  من بازنويسی ميکنم ) خانومی فکر نميکنی اسلام ، شيعه ، مسيحيت ، يهوديت ،......چيزی غير از مسلمانها ، شيعيان ، مسيحيان ، يهوديان و......باشه ؟ منظورم اينه که اگر از قيام امام حسين به غلط تعبير ميشه و همه چيزو ميچسبونن به اون و امثالش واسه اينه که کار خودشون رو توجيه کنند . اين ربط به اصل داره ؟ ......( چون ديگه تنبليم مياد بقيه اش رو نمينويسم )

کتی عزيز : اگر اسلام ، شيعه و.... ربطی به مسلمانان ، شيعيان و.... نداره پس اين دين چيه ؟ من يادم مياد از دوره نوجوانی هر ايرادی به اسلام ميگرفتم همين جمله رو ميشنيدم . اسلام واقعی اين نيست ... پس اسلام واقعی چيه ؟ کجاست ؟ دينی که نميتونه آدم تربيت کنه به چه درد ميخوره ؟ نگو پيامبر و امامان شيعه انسانهايی هستند که اسلام ساخته چون من به رفتار همه اونها نقد دارم . و احتمالا در جواب خواهی گفت اونها مال هزار و چهارصد سال پيش هستند . خلاصه اين ترکيب اسلام واقعی بهانه مسلمانانی است که با تفکرات سنتی چندان ميانه ای ندارند ولی در عين حال دلشان نميايد بگويند اسلام هم مشکل دارد . عزيزم با خودمان که نبايد تعارف داشته باشيم .  اسلام اگر رفتار حضرت محمد و علی و حسن و حسين و.... نيست پس چيست ؟ / و اما منظور من از پست قبل اين نبود که حکومت از واقعه عاشورا سو استفاده ميکند . بلکه ميگويم اگر ادعا هم بکند پيروز شده ايم . کسانی که معتقدند امام حسين پيروز شده نبايد اعتراض کنند چون پيروزی امام حسين هم ظاهری نبود . ( پاسخی که به دردانه داده ام را بخوان ) اون قضيه اينکه کتابی خونده شده و اشتباه برداشت شده هم آره امکان داره که من کتابی رو بخونم و اشتباه برداشت کنم . اين به نويسنده ربط داره که اگر واقعا ميخواسته من منظورش رو بفهمم خوب بايد يه جوری مينوشت که احتمال خطای من کم بشه . از اين گذشته اگر کتابی باشه که همه ازش غلط برداشت کنن و تو هرکسی رو اسم ببری بقيه بگن که اون هم غلط برداشت کرده ( اسلام واقعی اين نيست ! ) پس اشتباه از نويسنده است و اصولا چرا اون کتاب نوشته شده ؟ 

--------------------------------------------------------------------------------------------

ببخشيد که اين پست طولانی شد . و فقط شامل پاسخ به کامنتهای قبل . دلم نيومد اين حرفها رو اينجا ننويسم .

/ 12 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دردانه

اينکه دين و مذهب و اصولا هر نوع انديشه انتزاعی فقط در دنيای مجازی و به قول تو معنوی تعريف ميشود واضح است. و هر نوع ديگر که به زندگی روزمره برميگردد به عنوان قانون معرفی ميگردد. تفاوت اين دو معلوم است. اصلی ترين آن مرز پيرامون اين دو مقوله است که يکی مرز پذير است و ديگری خير و آن مقوله ای که مرزی دور خود میپيچد محکوم به فساد است.

دردانه

راستی اين در مورد فقط اسلام نيست هر نوع انديشه و دين و مذهبی از اين مقوله استثنا نيست. چه مسيحيت چه يهودی ها چه بوديسم چه هر نوع از اين مقوله.

نامدار

فکر کنم که بايد اول همه کامنتها بنويسم به نظر من که شما مثلا برداشت به نظر کل مسلمانها نکنيد. آخه اين جمله من که ( غير مسلمان شدن همينطوری نيست که شما شده ايد) چه ربطی داره به جواب شما که (شما مسلمانها وکيل غير مسلمانها هم هستيد؟) مشکل جای ديگه است. مطمئنم.

نيما

در اينجا خروج يک نفر مدعى حکومت است بر عليه حاکم زمان، که آن هم بر مبناى محاسبات اشتباه مبتنى بر گزارش مسلم از کوفه است که منجر به شکست مى شود. خيلى ها زير بار اين تحليل نمى روند چون مى ترسند، از آن بوى دخالت دين در سياست بيايد، در حالى که به نظر من تلاش در غير قدسى و بل عرفى ديدن امامان شيعه، تلاشى واقع بينانه تر و ديدى صحيح تر از شيعه در اختيار ما مى گذارد. اين قصه سر دراز دارد، سعى مى کنم از جنبه هاى مختلف آن را در فانوس پى بگيرم.

نيما

جناب خجسته سلام. نظرتان را در مورد امام حسين، عاشورا و اسلام ديدم و مخالفتى با آن ندارم. از اتفاق اگر ديده باشيد در نوشته هايم با اين طرز تفکر که اسلام واقعى غير از اسلام تاريخى است مخالفت کرده ام («آنچه بايد، آنچه هست» در آرشيو فانوس) گرچه به زبان دينى و در درون دين چنين اعتقادى هست، که من ضمن اين که به زعم خودم زياد به اين مسأله پرداخته ام، باز هم فکر مى کنم لازم باشد ادامه بدهم. باز مورد ديگرى که در نوشته امروز شما درست است اين که دين بايد به مقوله هاى شخصى منحصر باشد. اما در مورد عاشورا و حسين، گرچه مى توان برداشت هاى عارفانه داشت مثل آن غزل معروف مولانا که مى گويد عزا بر خود کنيد اى خفتگان، ولى درست اينست که عاشورا يک پديده سياسى بود و بايستى با عرف سياسى آن را بررسى کرد.

kathy

من يه کتی ديگه هستما !! اتفاقا من اعتقاد دارم که اين دقيقا خود خود اسلامه . دينی که با خون و آدمکشی شروع شده و ادامه پيدا کرده و خواهد کرد .

ليلا

براي ابوذر ، اون سوال اولت که فکر مي کني در مورد بقيه جواب داده ، اينجا جواب نميده . اگر چه ما جنب يا محتلم نمي شيم ) البته از نظر دين اسلام ( که یکی از ایرادات جدی من به اسلام است ) ولي حيض مي شيم و نيازي هم به پاکي نمي بينيم چون به نظرم اصلا ناپاک نيستيم تا به خواهيم پاک شويم. من نظافت را از پاکي و ناپاکي اسلامي جدا مي بينم. بر عکس آنچه می گویند فرد حیض نباید بیش از .. آیه از قرآن بخواند ُ نباید به مسجد وارد شود و ..... من حیض می شوم و اصلا احساس ناپاکی ندارم .

جادي

سلام. مطلب خيلی خوبی بود. من خيلی مقاومت کردم که چيزی در اين باره توی وبلاگم بنويسم چون در اين روزها توی اين يک موردديگه حوصله فحش نداشتم (: هاها... خوشحال شدم که نظرت تقريبا مشابه من بود و نوشتی. راستی يک نگاه هم به آدرسی که اين پايين گفته ام بنداز.

ساناز

ليلا عزيز . خيلی جالب بود من هم دقيقا همين جواب را برای ابوذر در وبلاگش نوشتم . من اصلا احساس ناپاکی نميکنم که بخواهم کار ی بکنم .

saman

خوب اقای نامدار اصلا فرض کنيم که جمله ساناز ربط مستقيمی به جمله شما نداشت!من اين جمله شما رو اصلا نمی فهمم! برای غير مسلمان شدن چه کسی قانون و روش تعيين می کند؟! اسلام؟! يعنی من اگر اعتقادی به اسلام و احکام و پيامبرش ديگه نداشته باشم٬ باز هم مسلمانم؟! يعنی بايد دقيقا چی کار کنم که مسلمان نباشم؟بايد يه فحش گنده بدم؟ يا مثلا يه سوره ای رو بخونم؟ يا چمی دونم برم محضر ثبتش کنم؟ يا برم پيش يه آخوند تا بر من حکم خروج از اسلام جاری بشه؟ يا مثلا بالانس بزنم و در همون حال ۴ بار بگم من ديگه مسلمون نيستم؟ مسلمون بودن وقتيه که تو به اسلام و متعلقاتش عقيده داشته باشی و پايبند باشی وقتی هم که به اونها اعتقاد نداشته باشی و خودت رو جزئی از اسلام ندونی ديگه مسلمون نيستی به همين راحتی! هر قانون و احکامی هم که برای خروج از اون درنظرت باشه صرفا قوانين اسلامه. کسی که ديگه اعتقاد نداره و می گه که مسلمون نيست برای چی برای خروجش بايد از احکام اسلام پيروی کنه؟! (سمن: من از دانشگاه نمی تونم اسمم رو فارسی تایپ کنم.ببخشيد!)