يک پا مرد !

دوستی دارم از خانواده ای کاملا سنتی ، به طوری که او تنها زنی در کل خانواده است که کار ميکند . در ميان اقوامشان هستند زنانی که تحصيلات دانشگاهی هم دارند ولی هيچيک کار نميکنند .
چندی پيش بعد از اينکه يک جعبه ميوه را خودش داخل ماشين گذاشته بود ، يکی از زنان فاميل به او گفته بود که : ماشاالله ، برای خودت يک پا مردی !
و خدا ميداند که اين دوست من چقدر از اين جمله ناراحت شده بود . اين دوست من گرچه زن کاملا مستقلی است ولی گرايشات فيمينستی ندارد . ولی با اين وجود از اين جمله به شدت ناراحت شده بود . او ميگفت که : من هرگز نخواسته ام مرد باشم . من فقط ميخواهم زن موفقی باشم .
چرا هنوز باورمان نشده ، مستقل بودن ، موفق بودن ، کار اقتصادی کردن و ... خيلی از صفات ديگر ، لزوما مردانه نيستند . چرا هر چه که ارزشمند است مردانه تلقی ميشود و هرچه که مردانه خوانده ميشود ، ارزشمند هم تصور ميشود . چرا حتی بسياری از ارزشهای انسانی را هم بسياری مردانه ميدانند .
من فکر ميکنم آنچه که در حال حاضر لازم است ، اين است که ارزشها را از بار جنسی که دارند ، خالی کنيم .
تشويق يک زن موفق با جملات مشابه ( يک پا مرد ! ) بيش از آنچه که تشويق باشد توهين است . با اين جمله ، همه تلاش ها و همه هويت او را يکسره زير سوال ميبريم . يک زن برای موفق بودن لازم نيست که مرد بشود . و مرد بودن برای يک زن موفقيت نيست .

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساناز

بی بی عزيزم اتفاقا من فکر ميکنم که برای حل مشکلات بايد حساس بود و لطف کن که ديگر به من پيشنهاد نکن که مرد باشم . من از اين عبارت واقعا ناراحت ميشوم . من با تمام مشکلات زن بودن دوست دارم زن باشم ولی يک زن مستقل ، قوی و ...اينها زن را تبديل به مرد نميکند .

راز گل آفتاب گردان

ساناز جون سلام/ من از جنگ های صليبی بين مرد و زن خوشم نمياد مثل تو اصلا اين چيزها رو قبول ندارم معتقدم خدا در انسان ها توانايی های زيادی قرار داده و ما نبايد زن بودن را بهونه کنيم و تنبلی کنيم و در جهت شکوفا شدن آن قدم بر نداريم من که خستگی ناپذيرم اصلا غيرتم اجازه نمی ده به تواناييم نه بگم

banoo

عوض شدن يه فرهنگ طول ميکشه.اين وسط طرفين هر دو مقصرن.ميدونی بايد يه سری چيزا زير و رو شه.

بي بي

من اصلا قصد ناراحت کردنت را نداشتم. حالا خوبه برگشتم به اينجا برای فضولي که نظر بقيه را بخونم و پيامت رو ببينم و عذر خواهی کنم اگر نه که روحم خبر نداشت و باز هم از اين شوخی ها می‌کردم و ساناز عزيزم را می‌رنجوندم. من رو ببخش. ببخش ببخش و باز هم می‌گم ببخش. خيلی دوستت دارم و اصلا فکر نمی‌کردم روی اين کلمه تا اين حد حساس باشی. پس چرا من اصلا به اين چيزها اهميت نمی‌دم؟ البته برام خيلی مهمه که ضعيفه به حساب نيام ولی روی الفاظ اين قدر حساس نيستم و بيش از آن بعضی از اين خانمهای لوس و ننر که آبروی ما زنها را می‌برند برايم حساسيت آوره. هميشه سبز باشی مثل بهار

شيوا

به نظر من مشکل اصلی خود ما زن‌ها هستيم! حتما بارها شنيدی که يه زن خانه‌دار که دوست داره بيرون از خونه کار کنه ولی -به هر دليلی- شرايطشو نداره چطوری به خودش و خانه‌داری خودش توهين می‌کنه؛ مثلا همين جمله‌ی «بايد بشينم تو خونه و قورمه سبزی بپزم» که زياد هم به‌کار می‌ره! واقعا قورمه سبزی پختن کار آسونيه؟ همينطور بقيه‌ی کارهای خونه، هيچ‌کدوم نه آسون هستن و نه سطح پايين! البته اين حرف من به اين معنی نيست که زن‌ها احتياجی به کارهای بيرون از منزل ندارن، بلکه منظورم اينه که نبايد اين‌قدر کارهايی که انجام می‌ديم رو بی‌ارزش کنيم. خيلی وقت‌ها احساساتی که زن‌ها در برابر زيبايی‌ها نشون می‌دن مورد تمشخر واقع می‌شه در حالی‌که به نظر من اگر مردها هم می‌تونستن نگاهشونو عوض کنن، اوضاع دنيا خيلی بهتر از اينی که هست، می‌شد.

شيوا

اون اصطلاح يه پا مرد بودن هم به نظر من گاهی آزار دهنده‌ست نه هميشه! مثلا اگر به يک زن به خاطر مستقل بودنش همچين نسبتی داده بشه، مسلما جالب نخواهد بود، ولی گاهی وقتا -مثل همين دوستت- شايد به خاطر برتری نيروی فيزيکی مردها باشه، همين!

amshasepandan

همين اصطلاحات به ضاهر پيش پا افتاده هستند که فرهنگ نادرست را در باور مردم به وجود می اورند.من معتقدم از کنار کلمات نبايد بی توجه گذشت.ممنون ميشم به کلبه من هم سری بزنيد.

ye nafar!

سلام مطلب شما جالب بود . به نظر من هم تا وقتی اجازه بديم اعمال موفق ما رو با مقياسی به اسم مردونه و مردونه بودن بسنجند و تا وقتی که خودمون فکر می کنيم موجوداتی هستيم که بايد مثل شيئی شکستنی باهامون برخورد کنند و برای توی ويترين آفريده شديم اوضاع همينه .

رويا

هركسي نظري دارد يكي ايناصطلاح را ريشه در فرهنگ ميبينه يكي در ضعف خود زنها يكي حساسيت و اما آياتابحال شده كه يك جمع بندي كرده باشيم تا اين نظرات رابررسي كنيم . ازكنار حرفها هرچقدر بي اعتنا بگذريم جايگاه واقعي خودمان را كمتر پيدا ميكنيم و كمترباحقوق خودمان آشنا مي شويم و قاعدتا بيشتر به زير سلطه مرد سالاري حاكم درجامعه مي رويم راستي چرا مازنها هنوز يكه تشكل واقعي كه بيشتر زنان كشورمان در آن عضو باشند نداريم ؟ چرا انقدر پراكنده هستيم ؟ فكرمي كنيد مي توانيم مثلا مثل مرد باشيم؟

Vesta

بسيار جالب بود. ميدونين چيه دوستان ؟ من تو يه خانواده ای بزرگ شدم که کاملا دموکرات بودند. هيچوقت پدرم نگفت اينکار رو نکن یا بکن چون دختري. گرچه چرا...در مورد ادامه تحصیل میگفت چون دخترم باید تحصیلات داشته باشم تا بتونم پیشرفت کنم و تو ایران با این فرهنگ غلط برای زن بهترین کار داشتن تحصیلاته که بتونه با استفاده ازش کار کنه. و حالا ازدواج کردم و متاسفانه همسرم گاهی در جوابم میگه: چون من مردم تو زنی... آخ ميسوزم... بعد مقايسه اش ميکنم با برادرام که خيلی راحت برخورد ميکنن و الان برادرم با دوست دخترش روابط خوبی داره و دایم تشویقش میکنه پیشرفت کنه...