شيراز

خوب امروز تصميم گرفتم يك كمي درباره سفر شيراز اينجا بنويسم .
اولين چيزي كه به محض ورود به شيراز فهميدم اين بود كه در اين شهر نرخ كرايه تاكسي را مسافر بايد تعيين كند و هيچ نرخ از قبل تعيين شده اي وجود ندارد . و طبيعي است كه اگر به شهر آشنا نباشي سرت كلاه خواهد رفت .
من فكر ميكنم اين موضوع به اين دليل است كه اين شهر هميشه پر از مسافر است . كه تعداد زيادي از آنها ايراني نيستند و راحت تر پول خرج ميكنند . در نتيجه شيرازي ها هم راه بيشتر پول درآوردن را در اين شرايط , ياد گرفته اند . براي نمونه وقتي رسيدم شيراز ديدم براي يك مسير قيمتهاي تاكسي ها از 1000 تومان تا 3500 تومان متغيير است .
صبح روز چهارشنبه تصميم گرفتيم كه برويم پاسارگاد ( مسئله نرخ كرايه تاكسي را اينجا هم ديديم اولين راننده گفت فقط براي رفتن 15000 تومان كرايه ميگيرد و ما در نهايت براي رفت و
برگشت 10000 تومان كرايه داديم ! ) از شيراز تا پاسارگاد حدودا 2 ساعت راه بود . وقتي رسيديم ، اول فكر كرديم كه اشتباه آمده ايم چون در اطراف اين اثر باستاني فقط يك دكه فروش بليط وجود داشت . نه راهنمايي و نه تابلويي آنجا نبود كه بفهميم درست آمده ايم فقط از عكس پشت بليط ها متوجه شديم كه به پاسارگاد رسيده ايم . ( اگر تا به حال پاسارگاد نرفته ايد يادتان باشد كه حتما آب خوردن همراه داشته باشيد . چون در آن اطراف تا 1 ساعت به آب خوردن دسترسي نخواهيد داشت . البته در اين مجموعه سرويس بهداشتي هم نيست ولي من نميدانم چطور ميشود سرويس بهداشتي را هم همراه خود جايي برد . )
اما نكته جالبي كه در زمان بازديد از پاسارگاد فهميدم اين بود يك دروغ مصلحت آميز باعث شده كه مقبره كوروش از ويراني به دست اعراب نجات پيدا كند . ايرانيان در زمان حمله اعراب به ايران ادعا ميکنند كه اين بنا ( مقبره كوروش ) مقبره مادر حضرت سليمان است . و اعراب به دليل احترامي كه براي حضرت سليمان قائل بوده اند . اين بنا را به صورت زيارتگاه حفظ ميكنند . سالها بعد چند مستشرق با خواندن لوح هايي كه به خط ميخي در داخل مقبره وجود داشته ميفهمند كه در حقيقت اين بنا مدفن كوروش كبير است .
جاهاي ديگري كه در شيراز ديدم عبارت بودنداز : حافظيه ، سعديه ، باغ دلگشا ، پارك كوهپايه و
دروازه قرآن .
بقيه باغ هاي شيراز را در سفر قبل كه در زمان دانشجويي به شيراز رفته بودم ، ديده بودم . پرسپوليس را هم در همان سفر ديده بودم . در اين سفر به علت كمبود وقت فرصت نكردم كه دوباره ببينمشان .

/ 4 نظر / 3 بازدید
joojezabanshenas

جالبه .موفق باشی بچه ها اگر به زبان شناسی علاقه داريد يه سر هم به من(جوجه زبان شناس )بزنيد

Shiva

سلام خانوم خانوما! خوشحالم که خوش گذشت. سه‌شنبه اگه بشه ميام پيشتون*

بي بي

اميدوارم که هميشه به گردش و شادمانی باشی و ما را هم بی بهره نگذاری و در وبلاگت گزارشش را بنويسی که از قديم گفته اند وصف العيش نصف العيش