شما ميدونيد :

 چند درصد جامعه مثل شما فکر ميکنند و خواسته هايی مشابه شما دارند ؟

 چند دردصد جامعه کاملا مخالف شما فکر ميکنند و خواسته هايی کاملا متفاوت با شما دارند ؟

 چند درصد جامعه مثل فلان همکار ،‌ همسايه ، دوست و يا آشناتون فکر ميکنند و خواسته هايی مشابه اونها دارند ؟

به نظر من اغلب ما ارتباط درستی با کل جامعه مون نداريم مثلا من دور و برم پر از دوستانی است که مشابه خودم هستند . ولی نبايد اين باعث بشه که من فکر کنم ما بخش بزرگی از جامعه هستيم ( شايد هم باشيم واقعا تخمين درستی ندارم ) .

فرض که ما ندونيم شايد خيلی مهم نباشه ولی برای کسی که کار سياسی ميکنه مهمه که بدونه و در ضمن سر خودش رو هم کلاه نگذاره . به نظر شما ابزارهايی که اين اطلاعات رو دقيق در اختيار او بگذارند کدامند ؟

به نظر شما اون مجری برنامه تلويزيونی ماهواره ای فلان شبکه که خيلی هم ادعا داره مثلا از کجا فهميده که تو ايران ماگزيمم ۲ ميليون نفر در انتخابات شرکت ميکنند ؟

از اون جالبتر مردمی هستند که در همين جامعه دارند زندگی ميکنند و به جای داده هايی که خودشان با ادراکات خودشون از جامعه پيدا ميکنند اون حرفها رو میپذيرند .

از مجری های برنامه های ماهواره ای که واقعا شاهکارهايی هستند و اغلب هيچ اطلاع درستی از خواسته ها و تفکرات جامعه ندارند . راستش من هيچ منبع ديگری هم نميشناسم که اين اطلاعات را داشته باشد .

من خودم در انتخابات رياست جمهوری گذشته خيلی چيز ياد گرفتم . و اغلب اطلاعاتی از جامعه ام پيدا کردم که پيش از اين حتی تصورشان را هم نميکردم . مثلا اصلا فکرش را هم نميکردم کروبی اين همه رای داشته باشد . يا مثلا لاريجانی  اينقدر رای کم داشته باشد .

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
شيوا

جالب بود. اصولا ما در زمينه‌ی آمار مشکل داريم؛ يا آمارمون دقيق نيست، يا نمی‌خوايم بقيه رو باور کنيم. خود من، تحت تأثير جو تبليغاتی‌يی که برای لاريجانی درست کرده بودن، فکر می‌کردم رأی بالايی مياره ولی وقتی با مردم، از همه نوع‌شون، صحبت کردم، ديدم اصلا آدم مهمی بين مردم نيست!