چه گوارا

ديشب کتاب خاطرات بوليوی ( چه گوارا ) را تمام کردم . اين کتاب مرا ميبرد به دوران نوجوانی که دوست داشتم چريک باشم . چابک ، مقاوم و با اندامی ورزيده و قوی . آنزمان آنچه که کمتر به آن می انديشيديم ، اين بود که به عنوان يک چريک با چه چيزی ميخواهم بجنگم . آنچه که برايم مهم بود اين بود که چريک باشم همين . طبيعی است که قهرمان آندوره از زندگيم چه گوارا بود . او را دقيق نميشناختم . فقط ميدانستم ۱۰ سال و دو هفته قبل از تولد من در حين يک جنگ چريکی در جنگلهای بوليوی کشته شده . ميدانستم دوست نزديک فيدل کاسترو ست . ميدانستم که بعد از پيروزی انقلاب کوبا ، مسووليت سياسی نميپذيرد و تصميم ميگيرد که کل امريکای جنوبی را آزاد کند . شخصيت بزرگی که در هاله ای از تقدس در ذهن من فرمانروايی ميکرد .
سالها بعد که ديگر فهميدم من آدم جنگ چريکی نيستم . نه قدرت بدنی لازم را داشتم ، نه روحيه اش را . اما از ارزش چه در ذهنم کاسته نشد . تا اينکه کتاب خاطرات بوليوی را خواندم . اين کتاب دفترچه يادداشت روزانه اوست ، در آخرين نبردش . خواندن اين کتاب خيلی بيش از آنچه که فکر ميکردم طول کشيد . چون اين کتاب نوشته نشده که کسی بخواند . اين کتاب شايد مرتب کردن ذهن چه است در پايان هر روز . بنابراين کشش داستانی اصلا ندارد . در پايان هيچ صفحه ای انگيزه ويژه ای برای خواندن صفحه بعد به وجود نمی آيد . ولی آنچه که پس از خواندن اين کتاب برايم مهم است ، شکستن تقدس چه در ذهنم است . شايد اگر او الان زنده بود روشهای ديگری را برميگزيد ، شايد هم مانند دوستش هنوز بر روشهای ۴۰ سال پيش پافشاری ميکرد . نميدانم ، ولی چه ديگر قهرمان من نيست . کسی که روستاييان بيسوادی که به او نميپيوندند را خائن ميداند . از همه همرزمانش توقع دارد که تا آخرين قطره خون بجنگند . تا ميتوانند بکشند و بدون آنکه به چيزی در اين ميان شک کنند ، کشته شوند . و در غير اين صورت بزدل و خائن هستند ..... نه او ديگر قهرمان من نيست . همچنان به روحيه ظلم ستيزی اش و افکار و شخصيتش احترام ميگذارم ، اما روشهايش را .... نه .


پ.ن. : اين کتاب مقدمه ای دارد از فيدل کاسترو به حجم ۴۰ صفحه . لابد ميدانيد که کاسترو به سخنرانی های طولانی و بدون نوشته معروف است . فکر کنم اين مقدمه هم يکی از همان سخنرانی ها باشد که کسی از آن نوشته برداشته .

/ 5 نظر / 3 بازدید
بانو

کاسترو هر سال خودش رکورد سال قبل سخرانیش رو میشکنه.چند سال پیش سخرانیش تا ۱ یا ۲ بعد از نصفه شب ادامه پیدا کرده بود و ۸ ساعت برا مدعوین بینوا حرف زده بود !!! خیلی شانس آوردم که جزو این شنونده ها نیستم اخه مغز من بعد از ۳۰ دقیقه اول میگیره میخوابه!!!!!

نازلي

امروز يکی از نوشته های وبلاگ خوبت را توی سايت زنان ايران خواندم . اميدوارم هميشه دستهات پرتوان و پر از بوی کتابای خوب باشند ...

بي بي

اسم اين کتابها که مياد تمام تنم يخ می‌زنه. ياد زمان دبيرستانم می‌افتم که اين جور کتابا خوندنش مد شده بود.

anOOsh

معراج پروانه های عاشق پايان غم انگیز يک پيله است...

salam be maa ham sar bezanin