یادداشت‌های یک تازه‌معلم

 

معلمی شغل سختی است نه به تمام دلایلی که از قبل فکر می‌کردی. به این دلیل که باید سعی کنی یک وقتی باورت نشود. وقتی صدایت می‌کنند "استاد" باید حواست باشد که تو فقط در همین یک موضوع قرار است چیزی به‌اشان یاد بدهی باورت نشود که واقعا "استاد"ی. وقتی سعی می‌کنند رضایتت را به دست بیاورند باید یادت باشد که نمره و آینده شغلی و درآمد و...شان به نظر تو بستگی دارد، باورت نشود. برای اینکه معلمی فرصت خوبی می‌دهد به دست دیکتاتور کوچولوی درونت. باید حواست باشد که باورت نشود که حق داری دیکتاتور باشی. معلمی شغل سختی است چون متاسفانه در عمرت معلم بد و دوست‌نداشتنی بیشتر از معلم‌های خوب و دوست‌داشتنی داشته‌ای و در هر لحظه حس می‌کنی روح یکی از همان دوست‌نداشتنی‌ها ایستاده در چارچوب در و تو باید مراقب باشی که حلول نکند در کالبدت. معلمی شغل سختی است چون با این همه که می‌خواهی مراقب باشی باز گاهی باورت می‌شود. باز گاهی ارواح مورد نظر حلول می‌کنند در کالبدت با تمام اینکه سعی می‌کنی حواست باشد و مراقب باشی.

 

/ 8 نظر / 3 بازدید
سارا

ولی تو معلم عالی ای هستی! باور کن! من بارها شاگردی ات را کردم بنابر این قضاوتم درست است. تو چون مراقب خودت هستی عالی هستی!

رحتا

مبارکه. بعد از کی تا حالا؟ و احیانا کجا؟

شکیلا

همین که آگاهی حله رفیق

سمانه

توی جامعه ما سخت تره و دیکتاتور نشدن، حواس همیشه آن لاین می خواد.هم به این دلیل که معمولآ همه خاطره بدی از رفتار از موضع بالای کسی در پست خودشونو دارن و هم اینکه طوری آدم رو به القابی مثل استاد،دکتر،مهندس .. می بندند و مطابق با اون رفتار می کنن که باکمی غفلت ،تشخیص اینکه آدم ضمیمه لقبشه یا لقبش ضمیمه آدمه برای خودش می تونه ناممکن شه چه برسه به اینکه به خودش بگه بابا اصلآ این لقبه چه ربطی بهش داره!

نجوا

یه استادی داشتم که یه شعر خوبی میخوند وقتی بهش میگفتیم: استاد شعر از خیام بود: یک چند به کودکی به استاد شدیم یک چند ز استادی خود شاد شدیم پایان سخن شنو که ما را چه رسید از خـاک برآمدیـم و بر خــاک شدیم

علی حیدری

راستش من خیلی فکر کرده‌ام به این موضوع معلمی. چیزی که گفتی خیلی مهم است. خیلی. ولی ترسی که من دارم خراب کردن اعتماد به نفس دانشجو توسط استاد است. فکر نمی‌کنم چیزی بدتر از این باشد. با توجه به سطح حسی افراد مختلف انگیزه دادن به فرد یا ناامیدشدنش خیلی مرز باریکی دارد.

سارا

توی تعدیل نظریه من درباره عشق!!!!!!!!!