تا حالا ایران مانده‌ام

یا لبیک به فراخوان سرهرمس

 

قبل از هر چبز من نمی‌گویم می‌مانم. آنقدر در زندگی‌ام کارهایی که گفته‌ام نمی‌کنم کرده‌ام که حالا هم نمی‌گویم می‌مانم و نمی‌روم اما چرا تا حالا مانده‌ام:

اول : می‌ترسم. این یک اعتراف صادقانه است. من از رفتن می‌ترسم. من از خراب کردن هرچه این‌جا ساخته‌ام و دوباره از آغاز ساختن می‌ترسم. راستش به این مدرک مهندسی و این تجربیات کاری‌ام آن‌قدر مطمئن نیستم که بتوانم آن‌جا هم گلیم خودم را از آب بکشم بیرون. من این‌جا با تمام بی‌ریختی اوضاع زندگی زنان، توانسته‌ام روی پا خودم بایستم. این را نمی‌خواهم از دست بدهم.

دوم : تازه نوجوانی تمام شده‌بود که علی اشرف درویشیان را دیدم. از سال‌های مبارزه سیاسی‌اش گفت و آخر هم چیزی گفت به این مضمون : اگر فکر می‌کنی روشت در زندگی درست است به‌ترین راه گسترشش این است که سعی کنی صادقانه به آن روش زندگی کنی. من سعی کرده‌ام همیشه به روشی که فکر می‌کنم درست است زندگی کنم و امیدوارانه و باز هم صادقانه معتقدم به اندازه خودم یک‌نفر موثرم. می‌خواهم در ایران بمانم و روش زندگی‌ام را گسترش بدهم

سوم : باز هم اعتراف، من سال‌ها بود مردم ایران را دوست نداشتم. سال‌ها بود به کشورم ایران افتخار نمی‌کردم تا 25 خرداد 88. من حاضر نیستم هرگز این فرصت را از دست بدهم که بار دیگر چنین روزی را ببینم حتی اگر این روز دور باشد. 

و اما شما که رفته‌اید و شما که می‌روید :

حق‌ شماست که انتخاب کنید کجا می‌خواهید زندگی کنید اما حق من است که نظرم را بگویم درباره رفتن شما:

اعتراف می‌کنم که من دوست دارم شما نروید. خیلی لوس و ننرانه و بی‌منطق!

از دوست‌داشتنم گذشته دلم می‌خواهد تعداد کسانی که روش زندگی‌شان به من شبیه‌تر است در ایران بیشتر باشد. همان 25 خرداد را تصور کنید با حضور تمام دوستان و اقوام مهاجرتان.

من برای‌تان آرزوی شادی و پیروزی می‌کنم و برای خودم آرزو می‌کنم که روزی برگردید. اعتراف می‌کنم که به‌نظر من رفتن شما به نفع ایران نیست.

خوب بقیه اعتراف‌ها بماند برای پست‌های بعدی.

 

 

/ 9 نظر / 3 بازدید
a_great_mistake

به نظر من مساله اصلی موندن یا رفتن نیست به نظرم مساله اصلی ایمان داشتن به یه چیز توی زندگیه ! منظورم چیزی تو مایه های حرفیه که اون دوستتون زدن و روشی که خود شما تو زندگی داشتین موندن و رفتن فقط جلوه ای از ایمان شماست که در هر دو صورت هم غلط نیست و درست و کامل و منطقیه

مامان سروش

خوش به حالت که خودت یک نفری به خدا . من مغزم سوت کشید از بس چرتکه انداختم رفتن برای سروش بهتره یا موندن . صد البته که موندن من موثرتره برای وطنم . ولی مطمئن نیستم اگه پسرم شد 20 ساله هم بتونم همینقدر منطقی فکرکنم .

مانا

من خیلی با این قضیه کلنجار رفتم. در این که اگه آدم بمونه بهتره که شکی نیست ولی حداقل تو زمینه کاری خود من روز به روز اوضاع داره وخیم‌تر میشه. فکر کن یه شرکتی 4 سال هیچ پروژه‌ای نگیره خوب نمیشه امید داشت با این اوضاع آدم‌ها بیشتر به رفتن فکر نکنن.

سارا

من هیچ تظمینی ندارم که بمونم اونجا ولی اصرار دارم چند سالی رو بیرون از ایران باشم و فقط رفتن رو راهی برای تجربه هایی می دونم که الان نمی دونم چی اند فقط می دونم مهم اند برام. همین!

سارا

اگر خواستی خوشحال می شوم تو هم چیزی بنویسی در این باره (این یک فراخوان شخصی است!) http://sara-parsi.blogfa.com/post-178.aspx

سپیده ش

من رفتم. رفتن برام سخت بود. اما به قول مادرم همیشه راه های سخت را انتخاب می کنم. شاید چون از یک چیز سخت تر می ترسیدم. و آن تحت تاثیر محیط واقع شدن بود. محیطی که ارزش هایش گاه از ارزش های زندگی من جدا بود و آنقدر تجربه نداشتم که تحت تاثیرش قرار نگیرم. شاید روزی برگردم. روزی که به قول تو روی پای خودم بایستم. از نظر فکری و از نظر اقتصادی.

عطا

khojasteh baba aesab maesab nadaram man comment nemitunam bezaram bia baham beharfim delam barat tang shode chera bimarefat shodi pas? bia oovoo nasb kon baham bechatim

عطا

migam inja nemishe chizi ro like kard man mikham commente sepide ro like konam :)