کودکان بی‌کودکی

 

موقعیت‌هایی در زندگی‌ام هست که هر تصمیمی می‌گیرم احساس خوبی پیدا نمی‌کنم. توی ماشین چهار نفریم. از تئاتر و دورهمی بعدش برگشته‌ایم. آویزان شده به شیشه ماشین و با التماس می‌خواهد یک دسته گل بفروشد به رفیقمان که پشت فرمان است. می‌گوید اگر گل‌ها را نفروشد باید تا 5 صبح بماند همین‌جا. با بچه‌ها رو در می‌مانم اگر نه می‌خریدم دسته گل را. می‌دانم اگر گل را می‌خریدم هم احساس بدی داشتم. حالا هم که نخریده‌ایم احساس بدی دارم. 

می‌دانم خرید کردن از کودکان گل‌فروش و فال‌فروش و...یعنی پیام دادن به آنهایی که استثمارشان می‌کنند. یعنی اینکه این کار هنوز درآمد دارد. کودکان بیشتری را به زنجیر بکش. اما نخریدن هم یعنی زخم زدن به همان کودکی که از پنجره ماشین آویزان شده. یعنی پیام دادن به او که خوشحال‌ کردن تو مسئله من نیست. یعنی من ندیده‌ات می‌گیرم. این آینده را برای من ترسناک می‌کند. این کودکان وقتی بزرگ بشوند با جامعه‌ای که خوشحال کردن آنها مسئله‌اش نیست، با مردمی که ندیده‌اش می‌گیرند چطور مواجه خواهند شد؟

/ 7 نظر / 3 بازدید
یک پسر

منم معمولا همین مشکل رو دارم وقتی با این بچه ها مواجه میشم. اما معمولا سعی میکنم اگه امکانش باشه غذایی چیزی براشون بخرم که به صاحب استثمارگر هیچ سودی نرسه ولی به خود بچه سود برسه.

سارا

اگر احیانا کسی این مشکل را حل کرد من را هم خبر کند...[ناراحت]

سارا

یادم باشد اینبار رفتم شهروند از آن کیک های گوگولی مگولی بخرم چندتا!

یک پسر

من که معمولا تو ماشین یه چیزی دارم و بهشون میدم. کم غذا هستم و همیشه پیتزا مثلا نصفش اضافه میاد. همیشه برش میدارم دنبالم چون میدونم که یکیشون رو بالاخره سر چهارراه میبینم.

حمیده

مهماینه که بهشون توجه کنیم. توجهی که یه بچه نیاز داره، همین خوش و بش کردن یا توضیح دادن این که الان چیزیو که میفروشه احتیاج نداری. نه این که مثل مگس پسشون بزنی یا اصلا نگاهشون نکنی تا برن. البته می دونم که سیریش بودنو بهشون یاد دادن و وقتی بهشون توجه کنی پیرت می کنن. اما بالاخره بچه هستن دیگه!!!

مریم گلپایگانی

خب تو کار خوبی کردی ساناز عزیز اگه کسی میخواد واقعا بهشون کمک کنه به نظر من بهتره که مستقیما باهاشون سر و کار داشته باشه مثل انجمن کودکان کار و خیابان که تو فیسبوک هم هست به من که کار باهاشون خیلی کمک کرده تا هم خودمو بهتر بشناسم هم اونا رو :)

در دوردست‌ها

کاملا حست رو درک میکنم. دقیقا با همچین حسی، و در همچین گیر و داری این رو نوشتم: http://farfaraway.blogfa.com/post-353.aspx این هم البته بی ربط نیست: http://farfaraway.blogfa.com/post-271.aspx