رها شده‌ام

 

 

ترس خورده چسبیده به لبه استخر: عضلاتت رو شل کن، می‌آی روی آب.

یخ زده چند صدمتر مونده به قله دماوند: بدنت رو رها کن بذار خون تو بدنت جریان پیدا کنه گرم می‌شی.

فلج شده آویزان از ده تا انگشت دست، روی سنگ: نفس عمیق بکش و یکی از دست‌هات رو بلند کن و بذار بالاتر.

توصیه‌هایی کاملا درست و راه گشا. هربار که گوش‌کرده‌ام و انجامش داده‌ام بلافاصله رهایی را حس کرده‌ام. ولی باز هم دوباره و دوباره تجربه کرده‌ام گیر کردن و رها نبودن و ترس‌هایش را. 

یکی از همین توصیه‌های تقریبا همیشه درست و راه‌گشا هم این است: حرف بزن! صدبار تجربه کرده‌ام حرف زدن و گشایش بعدش را نفس راحت بعدش را و باز هم پیش آمده که حرف نزده‌ام به تعویق انداخته‌ام حرف زدن را چرا؟ 

الان فقط همین به ذهنم می‌رسد: حرف زدن شفافیت می‌آورد و شفافیت آن جادوگونه‌گی ابهام، آن معما حل کردن مدام و طرح دوباره معما را به تلنگری از بین می‌برد. حرف زدن موقعیت پیچیده و عظیم را ساده می‌کند. حرف زدن لذت غوطه خوردن در جادو، لذت کشف مدام و شک مدام، لذت غرورآفرین بودن در وضعیت پیچیده را از بین می‌برد. 

البته آخرش مثل همان آدمی که عضلاتش را رها می‌کند و لذت شنا کردن را تجربه می‌کند بالاخره می‌نشینم چشم در چشم بدون ذره‌ای تعارف و با تمام صداقت ممکنم، حرف می‌زنم و بعدش نفس راحت یا یک جرعه آب خوش را با لذت فرو می‌دهم. اما برایم مثل روز روشن است، باز که پیش بیاید یک مدتی را در مه، در جادو و معما، در بلاتکلیفی سیر خواهم کرد.

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
sepideh

che jaleb gofti, va age adam modatha harfash ro nazane un vaght mogheye harf zadan dige nemidoune az koja bayad shoroo kone, tashbihatet khaili jaleban

سارا

اين ماندن در پيچيدگي واقعا موقعيت سختي است ولي گاهي تمام مدتي كه در اين سختي هستي و مي داني كه بايد رها شوي مشكل اين است كه نمي داني از آن مواقعي است كه بايد حرف بزني يا بايد به زمان واگذار كني! من الان در اين وضعيتم