درباره افسردگی (۲)

I hخوب  پست قبل توصیف افسردگی از دید من بود . اما امروز میخواهم از این بنویسم که چه کارهایی تا به حال توانسته در دوران افسردگی ( و یا حکومت سانی دپ ) به من کمک کند . همانطور که قبلا هم گفتم , مهم است که قبل از کامل فرو رفتن در افسردگی کاری کنید . جایی خواندم که فهرستی درست کنید از آدمها , کارها و جاهایی که میتوانند حالتان را بهتر کند . من این روش را امتحان کردم . راستش این است که اول به نظر کار سخت و عبثی  میرسد . ولی میتواند به  شدت موثر باشد . برای من , خود درست کردن لیست کلی حالم را بهتر کرد. لیست را سعی کنید همیشه همراه خودتان داشته باشید . و تا حس کردید سرو کله افسردگی دارد پیدا میشود نگاهی به لیست بیاندازید و ببینید در حال حاضر چه کسی و یا چه کاری میتواند به شما کمک کند . حوصله انجام چه کاری را دارید ؟ حضور در چه جایی می تواند حالتان را بهتر کند ؟ دیدن و یا صحبت کردن با چه کسانی به شما کمک میکند ؟ خوبی تهیه این لیست این است که در شرایط افسردگی این امکان وجود دارد که ذهنتان به اندازه کافی به شما یاری نکند و راه حل مناسبی را ارئه ندهد . همیشه به همراه داشتن لیست یک مزیت دیگر دارد و آن این است که همیشه میتوانید چند گزینه دیگر به لیست اضافه کنید . به محض آنکه موردی به یادتان آمد آن را اضافه کنید . یا به محض آنکه تجربه جدید خوشایندی داشتید آن را به لیست اضافه کنید .

در مورد شخص من دوستانم همیشه بهترین کمک برایم بوده اند . به این فکر کنید با کدام یک از دوستانتان آنقدر راحت هستید که تنها با یک خبر کوتاه مثل اینکه : من افسرده هستم . او کاملا میفهمد شرایطتان چطور است و کمکتان میکند . مثلا من و پویا یک رمز داریم هروقت من میگویم : " اخلاقم گ...مرغی شده " پویا کاملا میفهمد چه خبر است . به یک دوست دیگرم کافی است بگویم امروز خوب نیستم و یا به یک دوست دیگر کافی است فقط بگویم  امروز سانی دپ هستم و.... و یک نکته را فراموش نکنید : نمیتوانید توقع داشته باشید دوستی تمام زندگی اش را رها کند و مدام به شما توجه کند و به محض اینکه افسرده شدید به کمک شما بشتابد . کمک بخواهید . و چون با آغاز افسردگی شدید کمک خواستن به شدت سخت میشود . پس به حالات خودتان توجه داشته باشید و با دیدن اولین علایم افسردگی برای کمک به خودتان دست به کار شوید . گاهی یک حرکت خیلی کوچک میتواند جلوی هجوم سیل افسردگی را بگیرد . هفته گذشته که سانی دپ خودی نشان داده بود . یک کافی شاپ خلوت و دو فنجان قهوه و گپ زدن با پویا کلی حال من را بهتر کرد .

پ . ن : و این هم یه داستان دیگه .

/ 1 نظر / 4 بازدید
شيوا

اين خيلی خوبه که آدم ناراحتی‌هاش رو بپذيره و به فکر درمان باشه، اما به نظرت پيشگيری مفيدتر نيست؟ نمی‌شه علت‌ها رو برطرف کرد به جای اين‌که روی معلول‌ تمرکز کنيم؟