زبانی دیگر

 

من زبان‌های خارجی زیادی بلد نیستم. فقط کمی انگلیسی می‌فهمم. آن هم تا ۴ یا ۵ سال پیش فکر می‌کردم اصلا خوب بلد نیستم. یک سری اتفاقات نشانم داد که هی چیزکی می‌فهمم ازش. ولی همیشه غبطه خورده‌ام به این آدم‌هایی که چند زبان را می‌فهمند و چند زبان می‌توانند صحبت کنند. همیشه فکر کرده‌ام بلد بودن فقط یک زبان خارجی خیلی کم است.

چند روز پیش از طریق یکی از پست‌های وبلاگ یک پنجره یک آهنگ عربی را دان‌لود کردم و گوش دادم. شعر آهنگ و ترجمه‌اش هم همان‌جا دیدم. چندباری گوش دادم. و حس کردم که شعر را می‌فهمم. باور می‌کنید یادم نبود هفت سال عربی خوانده‌ام؟

عربی را نمی‌توانم صحبت کنم. اما اگر بخوانم می‌توان درک کنم و اگر متنی را قبلا خوانده‌باشم وقتی می‌شنوم می‌فهممش. پس چرا هیچ‌وقت عربی را جز زبان‌های خارجی که می‌فهمم قرار نمی‌دهم؟

با ابراز شرمساری فراوان من با یک تربیت ضد عربی بزرگ شده‌ام. خودم سعی کرده‌ام ریشه‌هایش را در خودم از بین ببرم، چون فکر می‌کنم نوعی نژادپرستی است، اما تاثیرش را نمی‌توانم انکار کنم.

از آن گذشته مدتی است که اسلام‌زده و مسلمان‌زده شده‌ام. می‌دانم کاملا رفتار غیردموکراتیک و غیرمدرنی است، اما تحمل آدم مسلمان ندارم. می‌دانم اتفاقات این یک‌سال گذشته به‌صورت عجیبی این روحیه مرا تشدید کرده‌است. از بروزات دین اسلام فراری‌ام.

خلاصه که همه این‌ها دست‌به‌دست هم داده‌اند تا من زبان عربی را به‌عنوان یک زبان خارجی به‌رسمیت نشناسم و خودم را از لذت آشنایی با یک زبان دیگر محروم کرده‌ام. این واقعیتی است که دوستش ندارم.

 

/ 6 نظر / 3 بازدید
حمیده

ما هم که با تربیت عربی بزرگ شده ایم، دیگر طاقت مسلمانی خودمان و دیگران را نداریم!

حمید

من هم طاقتم طاق شده از هر مسلمانی. از هر کدام هم یک جور. از مدل طالبانی و شبه طالبانی برادران و خواهران به اصطلاح ارزشی تا مدل روشنفکران دینی اش. بدبختانه من در یک بافت مذهبی زندگی می کنم و به انحای مختلف باید این درد را بکشم و هی بریزم در خودم. از خرداد پارسال که دیگر این حس چند برابر شده. حسی که من هم دوستش ندارم...

علی

ساناز جان! متاسفانه 7 سال در مدرسه عربی می خوانیم ولی کمتر کسی آنرا بعنوان زبانی حساب می کند که تمام همسایگان ما آنرا صحبت می کنند... می توانست برای همه ما مزیتی بزرگ باشد ولی افسوس که عرب زدگی در خونمان رفته... واقعا کار آقایان عالی بوده؛ انقدر عربی و اسلام در گوشمان کرده اند که حالمان از هر دو به هم می خورد. یادت باشد دقیقا همین بحث پیش آمد وقتی با هم صحبت می کردیم...

persianboyhousedad

سلام . با پست بارون و دوست دارم هنوز بدون چتر و سر پناه پیداتون کردم . عقاید آشنایی هست . احساس های آشنا اما روی هر کس یه جور تاثیر میذاره . من یه سوال دارم که توی وبلاگم بیشتر توضیح دادم . خوشحال می شم سری بزنین سوالم اینه : هدفتون در زندگی چیه ؟

نیلوفر هالی

با این که باهات موافقم اما پیشنهادم اینه که دست از کل کل با خودت برداری .. راحت باش ... تن به تناقض هایی که داری بده ... زندگی همینه ... ما هم پیجیده ایم .... راحت باش..... راستی این پستت منو به یاد خانوم جواهری و خانوم آهنی انداخت .... یادشون بخیر

نیلوفر هالی

بهتره ساناز باشی و..... منظورم این بود که خودتو همون جور که هستی قبول کن .... حالا اگه تو تعریف ساناز کل کل وجود داره ok اگه عدم قبول کردن خودت هم وجود داره باز هم OK