جای خالی جسارت در تفکر و در تخیل

فکر  می کنم اگر کسی 10 پست پشت سر هم من را خوانده باشد می فهمد که درد همیشگی من نداشتن جسارت است . شجاعت انجام کارهایی که دلم می خواهد را خیلی وقت ها ندارم . البته با هزار بار تمرین کمی اوضاع بهتر شده که به وقتش خودم را تشویق هم کرده ام .

ولی کلاس داستان نویسی واقعیت جدیدی درباره خودم را به من نشان داد : من حتی در تفکر و تخیل هم محافظه کار هستم ! داستان فرا واقعی من که دیگر انتهای پرواز تخیل من بود , در مقایسه با بقیه داستانهای کلاس آنچنان واقعی و محدود در جبر های فیزیکی و منطقی دنیای واقعی بیرون از داستان بود که به سختی توانستم خجالت را کنار بگذارم و داستانم را تحویل استاد بدهم .

در ترم پیش هم بارها به این نتیجه رسیدم که درست که استاد خیلی وقتها درباره داستانهایم می گوید که تکنیک به درستی اجرا شده . یا به ابزارهای داستان نویسی مجهزم و مسلط , ولی خودم حس می کنم داستانهایم جان ندارند , در رگهایشان خون جاری نیست . وسعت ندارند . ماجرا ندارد. ذهنم یاریم نمیکند به ماجراهای جسورانه و بزرگ فکر کنم تا بنویسمشان . آنقدر در روایت روزمرگی زنانه زیاده روی کرده ام که انگار سرچشمه ایده های داستانهایم خشکیده . حتی اوج رویا هایم جایی است که تخته پرش رویاهای بقیه است .

چه بلایی سر من و دنیای تخیلی رنگارنگم آمده ؟ من که در 4 سالگی با حداقل 20 نفر آدم تخیلی دوست بودم . من که در دوران نوجوانی با 3 دقیقه سکوت میتوانستم خودم را به جای هرکس که میخواستم ( از چریک فلسطینی تا روسپی پاریسی یا رقصنده اسپانیایی ) تصور کنم . من که در دوران جوانیم قصدم نجات دنیا یا دست کم کشورم بود , چه بلایی به سرم آمده که نمیتوانم پرنده خیالم را به دورتر از اتفاقات دور و برم پرواز بدهم . نگران خودم هستم . رویاهایم را گم کرده ام انگار .

 

 

/ 15 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
.

اینکه گفتی داستان تخلیت خیلی هم واقعی شده دلیلش اینه که به نظر من تو خیلی واقع بین شدی! که خب این بد هم نیست... اینکه آدم هزار تا رویا داشته باشه و توشون گم بشه و به کاری نرسه خیلی هم خوب نیست! بهتره آدم واقع بین باشه، بسنجه همه چیز رو و بعد به هدفش برسه.... همه چیز خوب می شه :)

مرجان خ.ن

salam azizam.bad nistam,mesle ghablam. ye rooz khoob ye rooz na. baram doa kon

بهار

ساناز منم کلا آدم رویا پردازی بودم ولی الان خیلی کم میتونم رویا پردازی کنم....فکر کنم از نتایج تجربه کردن زندگی واقعی و غلبه واقعیت به رویا توی زندگیه..... راستی داستانهات خیلی قشنگند

بهاره ک

به هر حال ما بزرگ شدیم و داریم توی دنیای واقعی زندگی می کنیم. خیلی چیزها درونمون تغییر کرده. نمی دونم خوبه یا نه ولی رویا پردازی تمرین هم می خواد. اونقدر درگیر واقعات زندگی شدیم که اصلا یادمون رفته رویا و خیال چه جوریه...

صالح

freedom... تازه ترين کاريکاتورم.. http://abukoorosh.blogfa.com

sepideh

sanaz joon manam ino tooye naghashi hes mikonam. manam gahi delam baraye oon sepideye bachegiha ke be ghezavat digaran fekr nemikard va medadash ra rooye kaghaz raha mikard tang shode. hala mikham naghash basham vali takhayolatam dar systeme academic gom mishavand gahi.

آرش ک.

من هم بعضی وقتا که به عقب نگاه میکنم, دلم برای خودم تنگ میشه!!