رفتارهای صنفی

این درست که همه آدمهای یک صنف مثل هم نیستند، ولی رفتارهایی وجود دارند که در بین افراد یک صنف عمومیت دارند. مثلا پزشکان از روز اول ترم یک اسم کوچکشان تغییر می کند. همه آنها "دکتر" نامیده می شوند. حتی دوستان صمیمی همدیگر را دکتر صدا می زنند.

من امروز نائل به یک کشف جدید درباره یک رفتار صنفی، در بین کارمندان بانک شدم. این عزیزان نام خانوادگی شان را تغییر می دهند. نام خانوادگی هر کارمند بانک نام شعبه ای است که در آن کار می کنند. وقتی در بین کارمندان بانک هستی هر چند دقیقه یک بار از تو پرسیده می شود که از کدام شعبه آمده ای و اگر بگویی کارمند بانک نیستی، نگاه عجیبی به تو میاندازند که کم و بیش مفهومش این است که پس چطور زنده ای !

 

 

/ 4 نظر / 3 بازدید
لیلا

چه جالب نمی دونستم . می دونی صنف معمارها از همه بدتره . در ظاهر هیچ چیزی عوض نمی شه ولی اعتماد به نفس کاذب و گه بودن تو اکثرشون هست ...

یه نفر

لابد چون برایشان یک هویت صنفی ایجاد می کند که خوشایند است.

علی حیدری

این یعنی احساس امنیت. یعنی در میان کسانی بودن که شبیه خودمان هستند. ما از انجام کارهای گروهی عاجزیم ولی وقتی هم می خواهیم از فردیت مان استفاده کنیم، نمی توانیم و باید در جمعی باشیم که ما را تایید کنند.

سارا پارسی

ولی به نظرم این درست تر است که همه آدمهای یک صنف شبیه هم هستند. البته باید صنف را درست تشخیص داد. مثلا مهندس مکانیک صنف دیوانه! یا مهندس برق صنف نویسنده!