کتاب جديد زويا پيرزاد ( عادت ميکنيم ) را خواندم . اين زن استعداد عجيبي دارد که از هيچ داستان بسازد .
اگر داستانهاي کوتاهش را خوانده باشيد حتما ميفهميد چه ميگويم . مهمترين ويژگي او اين است که تمام داستانهايش را با صحنه جلو ميبرد . تمام اتفاقات جلوي چشم خواننده رخ ميدهد . از تلخيص يا استفاده نميکند يا با وسواس زياد و به ندرت استفاده ميکند . و اين باعث ميشود که خواننده در داستان زندگي کند .

داستان در تهران همين روزها اتفاق مي افتد. همه چيز ملايم ميگذرد . هيچ اتفاق ناگهاني و غير منتظره اي رخ نميدهد. اما شما نميتوانيد کتاب را زمين بگذاريد چون با داستان زندگي ميکنيد . در مجموع اين رمان به نظر من از نظر تکنيکی خيلی قوی است . و داستان جالب و زيبايی هم دارد .  


راستي کتاب( سهم من )را هم خواندم . و حس کردم با عجله نوشته شده و علي رغم طرح خوبي که دارد اصلا پرداخت نشده . کتاب از نظر تکنيکي خيلي ضعيف است . اما زنجيره اتفاقات طوري کنار هم  چيده شده اند که خواننده را به دنبال خود ميکشد . البته اين اصلا عجيب نيست .با خواندن يک مصاحبه با نويسنده کتاب فهميدم که ايشان يک محقق علوم اجتماعي هستند و اين کتاب نيز حاصل يکي از تحقيقات ايشان است .کتاب از نظر زنجيره وقايع ايرادي ندارد . اما بي تعارف داستان نيست بيشتر شبيه پاورقي هاي مجلات است . اما آنچه که باعث شده کتاب با اقبال
عمومي روبرو شود به نظر من اين است که  مشکلاتي که معصوم در سالهاي زندگي خود با آنها روبرو ميشود همه واقعي هستند گرچه در زندگي واقعی شايد کسي با همه اين بلايا روبرو نشود ، اما همه آنها را درک ميکند . عاشق شدن در نوجواني برادران غيرتي و بي منطق . ازدواج اجباري .يک زندگي مشترک بدون عشق . تاثير فراز و نشيب هاي سياسي بر زندگي او .زندان . اعدام . پاکسازي .زندان .خروج غير قانوني از کشور . محروميت از تحصيل . جنگ  . سربازي . اسارت و.... بالاخره هر کدام از ما اگر خودمان اين بلايا را تجربه نکرده باشيم در نزديکي ما اين اتفاقات افتاده . گرچه بسياري از آنها خوب پرداخته نشده اند اما قابل درک هستند. و به نظر من دليلش هم تحقيقات نويسنده است . کاش داستان اين همه شتاب زده نوشته نشده بود . در آن صورت ما يک برش تاريخي قوي از تاريخ انقلاب داشتيم  .

/ 3 نظر / 3 بازدید
آلیوس ماکسیموس

سلام ساناز عزيز! متاسفانه تا به حال کتابی از ايشون نخوندم! اگه دسترسی داشتم حتما تهيه ميکردم و می‌خوندم. ممنون از معرفی کتاب.

خدا

چند خطي پشت جلد كتاب اومده براي معرفي بد نبود مينوشتيد . اين رمان زندگي سه نسل زن در تهران امروز را به تصوير ميكشد و هنرمندانه . با همه زيبايي به قوت رمان قبلي نويسنده ( چراغها را من خاموش مي كنم ) نبود .

hani

من هم چراغها را کی خاموش می کند را خواندم راستش دقيقا همينطوره که شمامی گی از هيچی داسان می سازه من کتابش رو برای گاردين خلاصه کردم آخه کلی جايزه برده بود اما هيچ نويسنده ايرانی چنگی به دلم نمی زنه تو که تحليل گری به وبلاگ من بيا من داستان می نويسم منتظر انتقاداتت هستم