من جلوی تلويزيون نشسته ام و همچنان ميخواهم کاری کنم . مطمئن هستم که در اين ميان کاری از دست من بر خواهد آمد ، ولی هيچ مديريتی وجود ندارد که به من بگويد چه کاری از من ساخته است ، تا من همان کار را بکنم .

ولی يک موضوع کاملا جدی وجود دارد . زلزله تهران در راه است ، دير يا زود ، شکی در اين نيست . پيش بينی ها ميگويند با شرايط فعلی زلزله تهران يک فاجعه در سطح جهانی خواهد بود . با کشته های و زخمی های ميليونی .
بياييد فکر کنيم چگونه ميتوان خسارات اين فاجعه را کاهش داد . اول از خودمان شروع کنيم . هر کس که ميتواند بايد برای کمکهای اوليه ، امداد و نجات و .... آموزش ببيند . چندی است در بعضی از مدارس تهران مانورهايی برای آمادگی در مقابل زلزله برپا ميشود . به کودکانتان بگوييد حتی اگر مسوولين اين برنامه را جدی نميگيرند ، آنها غفلت نکنند ، اين سهل انگاری ميتواند به بهای جان آنها تمام شود .
پس از آن بايد طلبمان را از مسوولين بگيريم . اين وظيفه مجموعه حکومت ( شهرداری و شورای شهر ، بهزيستی ، دانشگاههای مرتبط و...) را از آن طلب کنيم . اگر هر روز به شورای شهر نامه ای برسد از چندين شهروند ، که در آن از اين شورا خواسته شود ، ساختمانهای مقاوم در تهران را شناسايی و اعلام کنند ، آيا شورا ميتواند بی اعتنا باقی بماند ؟ اگرهمه هر روز در خواست کنيم ما ميخواهيم آموزش ببينيم که در هنگام وقوع زلزله کدام محل ساختمانها امن تر هستند . ما ميخواهيم آموزش ببينيم در موقع خطر بايد چگونه خود را نجات دهيم . تا کی اين خواسته ما بی جواب خواهد ماند ؟ حتما کشور ژاپن با اين نتايج درخشان در مقابله با خسارات زلزله ، ميتواند فيلمهای آموزشی ، مدرس و .... در اختيار ما قرار دهد . ما بايد طلب کنيم ، مسرانه و بی گذشت . اين جان ماست که به تاراج ميرود اگر سهل انگاری کنيم . جدی باشيم . زلزله تهران پشت در به انتظار نشسته هر لحظه امکان دارد که همه ما را به کام مرگ بفرستد . اين حق ماست که از زندگی مان محافظت کنيم . اين وظيفه ماست که حقوقمان را طلب کنيم .

/ 6 نظر / 3 بازدید
جادي

سلام.. اگر کماکان می خوای کمک کنی و احساس می کنی کمک فيزيکی ( کار بدنی ) تو می تونه مفيد بشه٬ يک سر بزن به خيابان نمی دانم چی چی ! توی مطهری که داری به سمت شرق قبل از اينکه مطهری تموم بشه يک خيابون هست که فلش زده : شريعتی جنوب. بپيچ توی اون. يک کم که بيای پايين٬ سمت چپ خيابون يکی از انبارهای مرکزی هلال احمر است که مطمئنا از هر جور کمک فيزيکی ( برای تقسيم و بسته بندی و رده بندی و بار زدن اونها توی ماشين ها ) استقبال می کنه.... ليلا و من اونجا بوديم. به نظرم احتياج به کمک فيزيکی هم دارند. يک عکس قشنگ هم گرفته ام که آدرس اش رو برات توی کامنت بعدی می ذارم. اگر دوست داشتی بذار توی وبلاگت يا هر جای ديگه يا اصولا هيچ کاری اش نکن (:

جادي

www.alivaram.com/komak1.jpg - www.alivaram.com/komak2.jpg - www.alivaram.com/komak3.jpg - www.alivaram.com/komak4.jpg

بانو

قطعا میشه کاری کرد!فقط امداد نیست .فکر کنم الان مجروحان بیشتر به کمک روحی نیاز دارن یا بچه های بی سرپرست!شاید بشه رفت دیدنشون!البته این فقط یه ایده است!

bahar

ساناز جان سلام. من تازه به جمع خوانندگان وبلاگت پيوستم. و اما در مورد اين فاجعه بايد بگم من ديروز رفتم به بيمارستان فياض بخش براي ديدن مجروحين زلزله. قبل از رفتن فكر ميكردم بايد برم و اين تنها كاري است كه در اين شرايط ميتونم انجام بدم و حداقل كمكيست كه ميكنم دست كم به خودم. ولي وقتي اونها رو ديدم از خودم بدم اومد. من براي چي اونجا بودم؟ چي داشتم كه به اونها بگم؟ ... هيچي. فقط مثل مسخ شده ها به صورتهاي آفتاب سوخته شون نگاه ميكردم و ناله هاشون رو ميشنيدم. اونها به شدت آسيب ديده اند حداقل از يك نقطه از بدن شكستگي دارند و البته سوخته اند آنهم از جان . اين تعبيريست كه خودشان به كار ميبردند. بعد كه فكر ميكردم ديدم شايد تنها خودشون براي هم كمك و همدمي باشند آدمهايي با درد مشترك!

آوای دل

ساناز عزيز سلام. راجع به سوالی که پرسيده بودی مطالبی رو پيدا کردم و در وبلاگم نوشتم که اميدوارم مفيد باشه