وبلاگ گروهی فانوس را تقريبا هر روز ميخوانم . و اغلب مطالب خوبی هم پيدا ميکنم . جالب است که با اغلب نويسندگانش شديدا احساس نزديکی ميکنم . حتی اگر با بعضی نظرياتشان مخالف باشم .

امروز در فانوس مطلبی از نيکو اميری خواندم ( مطالب لينک جداگانه ندارند . ) به نام  اين صدام است، عدالت فراموش‌تان نشود!  مثل اغلب مطالب اين وبلاگ خواندنی بود اما . خوب من با نظر کلی اين نوشته مخالفم . خواستم شما هم نظری را که من در قسمت نظرخواهی نوشته ام بخوانيد :

 اما نظر من : من هم به نظرم هر جنايتكاري بايد محاكمه شود . اما به نظر من با عدالت رفتار كردن با كسي مثل صدام است كه نشان ميدهد كه محاكمه كنندگان او چقدر به انسانيت پايبند هستند . صدام قبل از هر چيز انسان است و انسان در هر شرايطي حقوقي دارد حتي اگر جنايتكار باشد . اگر صدام به دليل كشتن انسانها جنايتكار است . پس كشتن انسانها جنايت است . پس اعدام هم جنايت است . چرا بايد اجازه بدهيم يك جنايتكار ما را هم تبديل به جنايتكار بكند ؟ به نظر من حتي اعدام هم براي تسلي دل آن دخترك بيگناه كه گفتي كافي نيست .
اعدام صدام هيج كدام از جناياتش را جبران نميكند . اما عدم خشونت اين اميد را در دلهاي ما زنده نكاه ميدارد . كه امثال صدام مجددا به وجود نيايند . اكر كشتن غير انساني است . اعدام هم كه نوعي آدم كشي است انساني نيست .نبايد عصبانيتمان از يك جنايتكار از ما هم جنايتكار بسازد .

 

/ 5 نظر / 3 بازدید
کودکی گستاخ

پس دوباره هم فانوسس رو بخون . ولی کودک گستاخ رو فراموش نکنی .

شيوا

من هيچ‌وقت نمی‌تونم تصور کنم که انسانی رو بکشم يا حکم مرگ برای کسی صادر کنم و فکر می‌کنم اين مسأله در مورد هر انسان سالمی صدق بکنه، ولی می‌خوام بدونم می‌تونی خودتو جای مردی بذاری که دشمن وارد خونه‌ش شده و قصد تجاوز به همسرش رو داره؟ اين‌چيزی که می‌گم قصه نيست ساناز!، واقعا توی جنگ خودمون اتفاق افتاده

ساناز

شيوا جان من ميتوانم درک کنم که کسی در شرايط دفاع دست به کشتن انسان ديگری بزند . اين فرق ميکند با کشتن انسان ها در شرايطی که فوريتی در کار نيست . من با اعدام مخالفم . ولی ميتوانم درک کنم که امکان دارد هر کسی در شرايط خاص برای نجات جانی ( خودش يا کس ديگری ) يا دفاع در برابر تجاوزی دست به کشتن بزند . اين قتل نيست ولي من اعدام را نوعی قتل ميدانم . و آن را درشان انسان متمدن امروزی نميدانم .

نيوشا

ساناز ولي من معتقدم اين مرد احمق رو كه صرفا” به خاطر جهالتش كل منطقه را به عذاب انداخته و امريكا را به اين بهانه به اينجا كشيده بايد به بدترين وجه ممكن شكنجه كرد و بعد تا پاي چوبه دار بردشو برش گردوند تا مدام مرگ رو جلوي چشماش ببينه بلكه يكم مزه شكنجه هايي را كه به جواناي ما داده بكشه ضمنا” براي بقيه جنايتكارا هم يك درس عبرت بشه تا فكر نكنن هركاري خواستن با جان آدم هاي بي دفاع ديگر مي توانند بكنند بعد هم نهايت تبعيد مي شوند وهمين!

پارسا

ساناز عزيز، لينک دائمى را دوستان فنى مدتى است که درست کرده اند و خود من هم از «پارسا نوشت» با لينک دائمى واقعى به «فانوس» وصل مى شوم. با نظر شما نيز در مورد اعدام … اجازه بدهيد بنده هم نظرم را بزودى در فانوس بياورم.